Život cestovatele

6. 7. 2025

Michaela Hanelová

Česká republika

Řecko zpřísňuje pravidla pro turisty: Podpatky zakázány a počet návštěvníků památek omezen

Letos v Řecku čekají turisty nová pravidla, přísné kontroly a tučné pokuty. Chystáte se na ostrovy? Pak si nastudujte, za co můžete přijít o peníze, kde raději nechodit v podpatcích a proč byste měli zapomenout na detektor kovů. Tohle vám totiž nikdo neodpustí!

Foto: Depositphotos.com

Chystáte se na Řecko a už vidíte průzračné moře, skvělé jídlo a romantické západy slunce? Než si začnete balit kufry a plánovat výlety, přečtěte si, co všechno vás v této oblíbené destinaci může překvapit a hlavně na co si dát pozor, abyste se nedostali do maléru. Řekové jsou sice přátelští a pohostinní, ale pokud jde o dodržování pravidel, jsou nekompromisní.

Volné stanování mimo vyhrazené kempy je přísně zakázané a kontroluje se to často. Pláže, přímořská pásma, archeologické naleziště i lesy – to vše je pod dohledem. Pokud vás přistihnou, můžete si připsat nepříjemnou zkušenost i tučnou pokutu. Stejně tak vás čeká problém, pokud byste chtěli přespat v karavanu mimo kemp. S karavanem smíte na jednom místě parkovat maximálně 24 hodin, jinak riskujete pokutu až 75 tisíc korun.

Řecko zavádí přísná pravidla pro turisty

Letošní rok přináší další změny, které se dotknou hlavně těch, kdo míří na slavné památky nebo populární ostrovy. Na Akropoli je nově povoleno jen 20 tisíc návštěvníků denně. Navíc je tu zakázáno chodit v podpatcích – poškození mramoru může být pokutováno až do výše 900 eur. Pokud míříte na Santorini nebo Mykonos, počítejte s tím, že cestující z výletních lodí budou platit poplatek 20 eur a na

Santorini je denní limit těchto návštěvníků nastaven na 8 tisíc. Náš tip? Přibalte si pevnou obuv. Řecké pláže, cesty a uličky bývají často kamenité, nerovné a kluzké. Žabky nebo pantofle jsou sice pohodlné, ale na výlety do historických částí nebo na přístupy k plážím se příliš nehodí. Snadno si můžete vymknout kotník nebo si ublížit jinak.

Pokud plánujete půjčit si v Řecku auto, připravte se na to, že silniční provoz je často chaotický a řidiči si občas dělají, co chtějí. Časté jsou pokuty za překročení rychlosti, špatné parkování nebo nedodržení dopravních značek. Kromě toho vás může překvapit stádo koz na silnici, protijedoucí auto v jednosměrce nebo skútry, které vám budou jezdit těsně kolem.

Památky v Řecku pod přísnou ochranou: Zákaz podpatků a denní limit návštěvníků odstartován. Foto: Depositphotos.com

Na některých místech už se jen tak neprojdete

Suvenýry si kupujte raději v obchodech. Sbírání mušlí a oblázků z pláží je v některých chráněných lokalitách zakázáno a pokuta může dosáhnout až 1 000 eur. A pokud vás napadne hledat poklady s detektorem kovů, hned na to zapomeňte – v celém Řecku je to přísně zakázáno a hrozí za to dokonce vězení až na pět let. Voda z kohoutku je sice v Řecku kvalitnější než například v Egyptě, ale pro pití se doporučuje balená voda.

Kohoutkovou používejte jen na mytí a čištění zubů. Pokud ji nemáte zajištěnou v hotelu, nezapomeňte si najít na mapě nejbližší obchod. Šest obyčejných neperlivých vod místní značky vás vyjde zhruba na 2,50 až 3 eura. Novinkou pro některé turisty může být i zákaz splachování toaletního papíru. Kvůli úzkému potrubí ho musíte vyhazovat do koše.

To může být zvláště pro nováčky překvapivé, ale je to běžná praxe. A co na sebe? V Řecku nejsou pravidla tak přísná jako třeba v Chorvatsku, kde za chození jen v plavkách nebo bez trička mimo pláže hrozí vysoké pokuty. Přesto je dobré dodržovat slušnost, zejména ve městech a při návštěvě kostelů. Některé hotely mohou vyžadovat dresscode na večeři, například dlouhé kalhoty, sukně nebo zakrytá ramena. To samé platí pro vstup do některých církevních památek.

Kam dál

Předchozí

Následující