
Pouze v neděli se můžete projít místy, kam běžně nesmíte. Lidé tak odhalí, jak vypadá sídlo vlády a jiných mocných
Máte jedinečnou šanci nahlédnout do zákulisí vládních budov! Právě dnes, při příležitosti připomínky upálení mistra Jana Husa, otvírá své dveře Hrzánský palác – místo plné historie i současných příběhů. Když se řekne vládní sídlo, většina z nás si představí jen přísné stráže a uzavřené dveře. Letos však můžete zažít něco výjimečného a projít si palác, který běžně slouží výhradně reprezentačním účelům.
Foto: Depositphotos.com
Víkend byl plný událostí spojených s dny otevřených dveří ve vládních objektech. Lichtenštejnský palác už své brány návštěvníkům otevřel v sobotu, a dnes je řada na Hrzánském paláci. Letos jde už o třetí otevření pro veřejnost – a možná i o jednu z posledních příležitostí, jak si tuto výjimečnou budovu prohlédnout. Pokud letos nestihnete přijít, další šance se naskytne až o státním svátku 17. listopadu. Pak už bude sérii dnů otevřených dveří v těchto budovách definitivně uzavřena.
Zájem o prohlídky je každoročně obrovský. To potvrzuje i skutečnost, že vedoucí Úřadu vlády vždy oceňuje, kolik lidí chce poznat místa, kde se psaly dějiny země. Tyto akce jsou skvělou příležitostí, jak se dostat do budov, které se běžně veřejnosti uzavírají, a zároveň připomenout si významné okamžiky české historie.
Lidé mohou navštívit slavný Hrzánský palác
Hrzánský palác v Loretánské ulici v Praze je pojmenován po jednom z jeho někdejších majitelů – šlechtici, jehož jméno dodnes připomíná bohatou historii budovy. Na místě současného paláce stál původně gotický dům, který patřil ve 14. století svatovítské kapitule a později císařskému dveřníkovi. Později ho získal i slavný stavitel, který se podílel na výstavbě Karlova mostu a katedrály svatého Víta.
Základ dnešního paláce vznikl v 16. století, ale jeho současná podoba pochází až z 18. století. V 19. století tu dokonce krátce žil pozdější první československý prezident. Během 20. století se v paláci odehrála řada zajímavých událostí. V první polovině století zde fungovala malířská škola, kde působil jeden z významných českých umělců.

Od 50. let minulého století byl palác přestavěn pro potřeby vlády a začal sloužit jako reprezentativní prostor pro setkání s významnými hosty. Letos Úřad vlády naplánoval celkem 13 dnů otevřených dveří ve svých objektech. Kromě Hrzánského paláce se veřejnosti čtyřikrát otevřel Lichtenštejnský palác, třikrát Kramářova vila a dvakrát Strakova akademie, kde zasedá vláda.
Zahrada Strakovy akademie je navíc každou sobotu přístupná od května do poloviny října. Pokud máte zájem o komentovanou prohlídku Hrzánského paláce, můžete dorazit už od 9:00 ráno. Poslední prohlídka začíná v 16:00. Neváhejte a využijte této výjimečné příležitosti – podobné akce probíhají jen několikrát do roka a vždy přitáhnou davy zvídavých návštěvníků.
Mohlo by vás zajímat

Překonala Versailles a Schönbrunn. Tato zahrada v Praze patří mezi nejkrásnější v Evropě

Legendární Pochod Praha–Prčice je zpět a s ním i speciální vlaková akce. Kdo si koupí tuto jízdenku, ušetří i čas
