
Tento brouk ohrožuje turisty v oblíbeném Chorvatsku. Dejte si na něj pozor, jde o život
Chorvatské pobřeží láká každoročně statisíce Čechů na průzračné moře a slunce. Jenže letos se na plážích objevil nečekaný nepřítel – ohniví červi. Tito nenápadní brouci dokážou během vteřiny zkazit dovolenou a v krajním případě i ohrozit zdraví. Víte, jak je poznat a co dělat, když se s nimi setkáte?
Foto: Depositphotos.com
Ohniví červi, známí také pod latinským názvem Hermodice carunculata, se v posledních letech stále častěji objevují nejen v teplejších vodách Středomoří, ale i na chorvatském pobřeží. Tito živočichové na první pohled připomínají nenápadné červy, ovšem jejich tělo je pokryté jemnými štětinkami, které obsahují prudké toxiny.
Stačí se jich dotknout a během okamžiku pocítíte ostrou bolest, pálení a zarudnutí kůže. V některých případech může dojít i k vážnému podráždění, otokům či alergickým reakcím. Nebezpečí ohnivých červů spočívá především v tom, že se často skrývají mezi kameny, v mělčinách nebo v mořských trávách, kde je snadné na ně nechtěně sáhnout.
V Chorvatsku se znovu objevil nebezpečný brouk
Jak uvádí některé diskuze na sociálních sítích, ale také svědectví, které dostala naše redakce, setkání s takovým broukem rozhodně není příjemné a měli bychom se mu co nejvíce vyvarovat. „Šli jsme si s dětmi šnorchlovat a najednou mě píchlo do ruky. Nejdřív jsem si myslela, že to byl jen ostrý kámen, ale bolest byla nesnesitelná a ruka mi během chvíle otekla,“ popisuje zážitek paní Lenka z Brna.
Podobné zkušenosti potvrzuje i pan Tomáš z Prahy, který přiznal, že nic takového ještě nezažil. Až do osudné chvíle, co se s tímto broukem osobně setka. „Nikdy by mě nenapadlo, že v Chorvatsku narazím na něco tak nebezpečného. Stačilo se lehce dotknout a měl jsem po zbytek dovolené problém s puchýři a svěděním.“

Stačí jeden dotyk a může jít o život
Odborníci doporučují při pobytu v moři zvýšenou opatrnost, zejména v místech s kameny a mořskou vegetací. Pokud už k popálení dojde, je důležité postižené místo opláchnout mořskou vodou (nikoli sladkou), odstranit zbytky štětinek a vyhledat lékařskou pomoc v případě silné reakce. „Viděla jsem, jak jeden turista musel být dokonce ošetřen na pohotovosti, protože měl velký otok a nemohl hýbat prsty,“ dodává svědkyně Martina z Ostravy.
Ačkoliv ohniví červi nejsou smrtelně nebezpeční, dokážou dovolenou pořádně znepříjemnit. Vyplatí se proto být obezřetný, nosit při šnorchlování ochranné rukavice a děti na možné riziko upozornit. Chorvatsko zůstává krásnou destinací, ale i tady platí: opatrnosti není nikdy dost.
Mohlo by vás zajímat

Termální voda má na tomto místě 76 stupňů a ceny jsou tu směšně nízké

Zapomeňte na Mácháč! Toto jezero s křišťálovou vodou bude hitem léta

Chorvatsko přitvrzuje. Nový zákaz má naštvat turisty, hlavně ty z Česka

Pokud se chystáte autem do Chorvatska, dejte velký pozor. Chorvaté dělají Čechům velké naschvály
