Život cestovatele

28. 5. 2025

Michaela Hanelová

Chorvatsko

Zapomeňte na Řecko: Tady se natáčel oblíbený film Mamma Mia 2. Opravdová divočina a klid, jaký jinde nezažijete

Je jen málo míst na světě, která si dokázala uchovat původní ráz i v době, kdy turismus mění celé destinace na nekonečné promenády s pizzou a magnetkami. Jeden z těch tichých koutů, kde se dá ještě zažít opravdová atmosféra středomořského života, se skrývá v Jaderském moři.

Foto: Depositphotos.com

Chorvatský ostrov Vis se může na mapě jevit jako nenápadná tečka, ale kdo na něj dopluje, pochopí, proč si ho vybrali filmaři jako kulisu pro film Mamma Mia 2 – a proč se do něj vrací ti, kteří za dovolenou nehledají luxus, ale klid a autentičnost. Vis leží nejdál od chorvatské pevniny ze všech trvale obydlených ostrovů. A není to jen zeměpisná vzdálenost, co mu dává zvláštní atmosféru.

Až do konce osmdesátých let byl ostrov uzavřenou vojenskou oblastí, kam se běžný návštěvník nedostal. Čtyřicet pět let byl pro turisty tabu. Zatímco jiná místa se měnila v dovolenkové resorty, tady se vše na čas zastavilo. Lidé se tehdy stěhovali pryč, hledali obživu jinde a ostrov působil spíš jako zapomenutý kout. Ale právě tahle izolace mu zachovala tvář, jakou dnes milují cestovatelé, kteří mají dost hlučných pláží a hotelových bufetů. Vis si drží své kouzlo – příroda tu není jen dekorací, ale způsobem života.

Rybářský přístav s duší

Na západním pobřeží ostrova leží Komiža, malebné městečko, které si dodnes udrželo silné spojení s mořem. Jeho počátky sahají až do 12. století, kdy tu benediktinští mniši vybudovali klášter a kolem něj začalo vyrůstat osídlení. Dodnes se tu konají slavnosti spojené s rybářskou tradicí, během nichž se symbolicky pálí loď jako prosba za dobrou sezónu.

Nedaleko přístavu stojí rybářské muzeum, které připomíná, že právě tady vznikla slavná loď falkuša – úzká a rychlá rybářská loď s typickým sklonem plachet, uzpůsobená dlouhým plavbám do otevřeného moře. Jedna z nich je dnes pečlivě restaurovaná a vystavená jako památka na doby, kdy bylo rybaření na Visu každodenní nutností, ne atrakcí.

Tady vznikala slavná Mamma Mia 2: Divoká krása ostrova, kde ticho má úplně jiný význam. Řecko to ale není. Foto: Depositphotos.com

Stiniva a další poklady u pobřeží

Pláže na Visu nejsou okázalé, ale o to víc dokážou překvapit. Jednou z nejznámějších je Stiniva – úzká zátoka obklopená vysokými skalami, která byla několikrát označena za jednu z nejkrásnějších v Evropě. Voda tu má průzračnou modř a přístup je možný jen pěšky nebo lodí.

Komiža má kolem sebe několik dalších krásných míst ke koupání, často s jemnými oblázky a pozvolným vstupem do moře, ideálním i pro děti. A pokud někdo hledá větší soukromí, není problém najít malou plážičku mimo hlavní trasy – stačí se trochu projít nebo se svézt člunem. Vis se navíc zapsal i do historie evropského nudismu – některé z jeho pláží jsou vyhrazené právě těm, kteří dávají přednost pobytu bez plavek.

Jeskyňový svět světla a barev

Okolí ostrova ukrývá jednu z největších přírodních atrakcí Chorvatska – slavnou Modrou jeskyni. Leží na nedalekém ostrůvku Biševo a za slunečného dne tu paprsky dopadající na hladinu vody vytvářejí magický efekt – celá jeskyně se rozsvítí sytě modrým světlem, které jako by nemělo původ na Zemi.

U Ravníku zase čeká Zelená jeskyně, kde světlo prosvítá skrz strop a dává vodě smaragdový nádech. Tyto přírodní úkazy jsou přístupné výletními čluny, které vyrážejí z Visu i dalších okolních ostrovů, jako je třeba Korčula. Stačí se nalodit a za pár desítek minut se člověk ocitne v místech, která připomínají podmořský sen.

Mamma Mia 2 tu našla divokou krásu i ticho, které jinde nenajdete. Foto: Depositphotos.com

Víno, citrony a vůně ostrova

Krajina Visu je překvapivě zelená. Mimo známé pláže a přístavy se ostrov otevírá do vnitrozemí, kde rostou palmy, citronovníky i vinice. V době květu tu vzduch voní omamně sladce a pohled na stromy obsypané žlutými plody působí skoro jako z pohlednice.

Země tu přeje vínu. Vis je domovem hned dvou tradičních odrůd – bílé Vugavy a červeného Plavce. Víno se zde pěstuje už od starověku a podle jedné legendy právě sem přinesli první vinnou révu řečtí kolonisté. Ať už je to pravda, nebo ne, místní víno má v Chorvatsku své jméno a chuť, na kterou se nezapomíná.

Soukromý ráj na dosah ruky

Kousek od pobřeží Visu se rozprostírají menší ostrůvky – pusté, bez civilizace, bez signálu. Dá se k nim dostat jen lodí, ideálně po domluvě s místními rybáři nebo majiteli člunů. Stačí pár minut plavby a člověk se ocitne v místě, kde není nic než ticho, slunce a šumění moře. Ideální pro piknik, čtení, pozorování racků. S sebou jen voda, pár dobrot a opalovací krém. Pro někoho možná málo, ale pro jiného den snů.

A pak návrat zpátky – ne do hotelu, ale do Komiže nebo do vína a pomalých večerů na terase s výhledem na moře. Vis není ostrovem pro každého. Ale kdo se jednou nadechne jeho vzduchu a okusí tu zvláštní směs historie, klidu a mořského života, ten se často vrací. Ne proto, že tu všechno funguje jako na drátku, ale právě proto, že tu spousta věcí funguje postaru. A někdy je to to, co člověk hledá nejvíc.

Zdroje: visinfo.org, dromedar.sk, autorský text

Kam dál

Předchozí

Následující