Život cestovatele

9. 5. 2025

Jan Hrdlička

Česká republika

Zapomeňte na davy. Tato stezka v Praze vás dostane přírodou i atmosférou, kterou jinde nenajdete

Kolikrát už jste si v Praze říkali, že vám chybí kousek opravdové přírody, kde se neuslyšíte v šumu davů a kde se dá skutečně vypnout? Málo známá a téměř nedotčená stezka v Přírodním parku Klánovice-Čihadla nabízí přesně tohle. Tady příroda vítězí nad davy a klid vám dovolí slyšet i vlastní myšlenky.

Foto: Getty Images

Není to místo, které najdete v každém turistickém průvodci, a možná právě proto tady často nepotkáte ani nohu. Lesy, otevřené louky a skryté rybníčky působí tak obyčejně a přitom skrývají nečekané scenérie i chráněné území s bohatou flórou. Lidé tuto stezku znají jen minimálně, protože většina turistů zamíří jinam. Proto tu také tu panuje úplně jiná atmosféra než například ve Stromovce nebo v Prokopském údolí.

Vyrazit sem je přitom snadné – trasa začíná pohodlně u železniční stanice Praha-Klánovice. Cestou narazíte nejen na informační tabule a lavičky, ale i na méně známé vyhlídky a úseky, o kterých si v zahraničí například vysoce cení schopnost nechat krajinu i zvěř žít svým vlastním tempem.

Podle místních pověstí se v nejhlubší části Klánovického lesa každoročně objevuje tajemný Strážce lesa – neviditelný duch, který chrání les před nevítanými návštěvníky. Říká se, že ti, kdo se vydají do lesa po setmění a naruší jeho klid, mohou zaslechnout tiché šepoty a vidět mihotavé světlo mezi stromy. Tento fenomén není nikdy zaznamenán oficiálně a zná ho jen hrstka místních obyvatel.

Stezka v Přírodním parku Klánovice-Čihadla je výjimečná

Klánovický les patří k největším a nejzachovalejším lesům na území Prahy. Najdete tu rozsáhlé lesní porosty z dubů a lip, na které navazují menší remízky a rozptýlená zeleň. Les je součástí přírodního parku Klánovice-Čihadla, v jehož srdci se skrývá unikátní přírodní rezervace Klánovický les.

V těchto místech můžete pozorovat bohaté mokřadní biotopy s množstvím ptáků, obojživelníků a vzácných brouků. Mezi stromy často vede stará alej, která vypadá skoro pohádkově. V okolí cest jsou i břehové porosty u menších potoků a rybníků. To všechno nabízí vzácnou kombinaci druhů, které člověk najde spíš v hlubokých lesích než u velkoměsta.

I když stezka měří kolem 15 kilometrů, není vůbec fádní. Každý kilometr skrývá nové výhledy a skrytá zákoutí. Pozorný návštěvník objeví menší přírodní rezervace, zapomenuté památky, vodní plochy i tiché lesní mýtiny, kam většina lidí nezabloudí. Nechybí tu staré pískovny, ležící nenápadně stranou hlavních cest.

Zajímavým tipem je sledovat místní mokrady po dešti – v tuto chvíli les voní jinak a můžete zahlédnout žáby nebo dokonce užovku. Málokdo také ví, že v některých částech lesa žijí plši, které zahlédne jen ten, kdo opravdu zpomalí a pozoruje okolí. Ticho, které tady panuje, často přeruší jen zpěv ptáků nebo šramot ve větvích.

Nejkrásnější turistická trasa v Praze, kterou. musíte vidět. Foto: redakce

Atmosféra a klid mimo turistické davy

Unikátní je v Klánovickém lese hlavně pocit nečekaného klidu. Lidé jsou zde vzácní, protože většina turistů míří spíš do známějších parků a na klasické pražské stezky. Díky tomu je tu minimum ruchu. Pocit samoty znásobují dlouhé aleje a rozptýlená zeleň, které vytvářejí tunely, co pohlcují zvuky z okolní civilizace.

Atmosféra lesa se mění podle ročního období i počasí. Na jaře je tu moře zeleně a květů, v létě hustý stín, v zimě pak tiché bílé pláně mezi stromy. Často zde narazíte jen na cyklisty nebo běžce, kteří si tuto trasu našli, protože chtěli objevit něco víc než jen další městský park.

Nejzajímavější zastávky na stezce

Jedním z hlavních lákadel je naučná stezka Klánovickým lesem, která vede kolem remízků, ovocných sadů a tajuplných zákoutí. Kdo si chce protáhnout nohy, určitě ocení klidné partie kolem středověké studny nebo vstup do Xaverovského háje – přírodní památky známé svými rozmanitými porosty a starými stromy.

Na trase čeká i přírodní památka Velký počernický rybník, oblíbené místo pro pozorování ptactva. Lesní úseky mají jen mírné převýšení, takže jsou vhodné i pro méně zdatné turisty nebo rodiny s dětmi. Najdete tu několik informačních tabulí, laviček i klidných míst k odpočinku.

Nejrychlejší spojení z centra nabízí vlakové nádraží Praha-Klánovice. Z Hlavního nádraží trvá cesta příměstským vlakem asi 25 minut, což ocení ti, kdo se chtějí na chvíli vzdálit ruchu města, ale nemají čas jezdit daleko. Stanice je přímo u začátku naučné stezky.

Stezka, která vás nadchne a poznáte nový svět. Foto: redakce

Místa, která stojí za drobnou zacházku

Kdo touží vidět víc než jen hlavní stezku, může si cestu zpestřit krátkým odbočením do Cyrilova – klidné vesnické části, která nabízí pohled na staré usedlosti. Ovocné sady v okolí lákají zejména na jaře a na podzim, kdy je krajina plná barev.

V blízkosti naučné stezky se nachází i část Praha 14, která je zajímavá svými malými parčíky a méně známými remízky. Menší zacházka směrem k přírodní památce Xaverovský háj odhalí husté lesy, které patří k nejcennějším v celé východní Praze. Milovníci klidu zde často narazí jen na pár pejskařů nebo vášnivých pozorovatelů ptáků.

Kam dál

Předchozí

Následující