Život cestovatele

16. 7. 2025

Michaela Hanelová

Španělsko

Hotel ve známé turistické destinaci zavedl boj proti obsazování lehátek. Přísná pravidla se dotkla i Čechů

Letní prázdniny ve Španělsku si většina z nás představuje jako čas odpočinku, slunce a pohody. Pro některé turisty ale dovolená nabrala nečekaný směr – místo relaxace řešili spory s hotelem o to, kdo kdy smí sedět u bazénu. Příběh páru z Británie ukazuje, jak náročné může být najít kompromis mezi pravidly a pohodlím hostů.

Foto: Depositphotos.com

Letovisko Salou poblíž Barcelony patří k nejoblíbenějším destinacím ve Španělsku. Právě sem si letos vyrazili na dovolenou Martin a Jo, manželé z Británie. Místo toho, aby si užívali moře a slunce, však řešili, jak to vlastně je s obsazením lehátek u hotelového bazénu. Hotel H10 Salauris Palace totiž zavedl nová pravidla: pokud opustíte své místo na více než půl hodiny, čeká vás přísné upozornění.

Martin popisuje, že po návratu k lehátku našli na osušce vzkaz od personálu. Pravidlo je jasné – rezervovat si místo pomocí ručníku nebo osobních věcí na delší dobu je zakázáno. Tady se ale příběh začíná komplikovat. Podle páru neplatí pravidla pro všechny stejně. Martin tvrdí, že někteří hosté nechávali své věci u lehátek i dvě hodiny a nikdo je nevyzýval, aby si je uklidili.

Hotel se rozhodl bojovat proti ručníkářům

V očích manželů tak hotelové opatření působí nespravedlivě a nekonzistentně. Personál hotelu naopak trvá na tom, že postupuje vždy stejně. V oficiálním vyjádření uvádí, že pokud jsou lehátka opuštěná a obsazená jen věcmi, reaguje tým vždy stejně – bez ohledu na to, o koho jde.

Tohle na dovolené nečekal nikdo: V hotelu zavedli přísná pravidla proti „lehátkářům“. Foto: Depositphotos.com

Boj o lehátka není nic nového a řeší se každé léto na většině pláží v Evropě. V Itálii například začali na veřejných plážích pokutovat ty, kdo si ráno zajistí místo ručníkem a pak odcházejí na snídani. Pokuta může jít až do výše 200 eur. V Chorvatsku zase městští strážníci sbírají osušky a matrace, které někdo nechá přes noc nebo brzy ráno.

Tyto věci pak putují na charitu – na konci sezóny je dostanou například potřebné rodiny. Příběh z Salou ukazuje, jak snadno může být idylická dovolená narušena drobnými pravidly, která někdo vnímá jako přísná, jiný jako potřebná. Pro hotely je těžké najít rovnováhu mezi pohodlím hostů a spravedlivým přístupem ke všem. Pro turisty je zase důležité se na pravidla před odjezdem připravit a případně se informovat přímo v hotelu, jak to s lehátky opravdu je.

Kam dál

Předchozí

Následující