
Češi si do této země jezdí fotit památky. Teď ale riskují vysokou pokutu i zadržení policií
Víte, že vám za obyčejnou fotku mostu nebo nádraží v polském městě teď může hrozit pokuta, nebo dokonce zadržení policií? Češi tradičně rádi jezdí do Polska fotit krásné památky a moderní architekturu, jenže od 17. dubna začal platit nový zákon, který fotografování na tisících místech striktně zakazuje. Tato změna může nečekaně zkomplikovat nevinný výlet i jinak otrlým cestovatelům.
Foto: Getty Images
Naše sousední země nově chrání celou řadu objektů a infrastruktur – například vojenské budovy, mosty, tunely, přístavy nebo vlaková nádraží nesmí být foceny bez povolení. Porušení zákazu teď může vést nejen k vysoké pokutě, ale také k možnému zadržení policií, což by mohl být pro každého turistu pořádný šok. Polské úřady tímto opatřením reagují na bezpečnostní obavy v regionu.
Polsko od poloviny dubna výrazně zpřísnilo pravidla pro fotografování. Desítky tisíc míst v zemi jsou nyní chráněné zákonem a za jejich focení hrozí vážné postihy včetně vysoké pokuty nebo zadržení. Nový polský zákon o národní obraně od 17. dubna 2025 zakazuje fotografování, natáčení a další zaznamenávání vybraných objektů a míst. Tyto úpravy se vztahují hlavně na místa, která stát považuje za strategická pro bezpečnost.
Pokud turista udělá fotku zakázaného objektu, riskuje pokutu až 117 000 korun či zadržení až na 30 dnů. Polské úřady také všechny turisty upozorňují na fakt, že tato pravidla platí nejen pro profesionály, ale i pro běžné cestovatele a i v případech, kdy člověk netuší, že právě překračuje zákon. Cedule s upozorněním nejsou všude, takže lze snadno udělat chybu bez zlého úmyslu.
Mosty, přístavy a další riziková místa
Mezi zakázané objekty patří především mosty, železniční stanice, tunely, letiště, přístavy a další klíčová místa státní infrastruktury. Polská vláda definovala kolem 25 000 objektů, které není dovoleno jakýmkoli způsobem fotografovat nebo natáčet. Mapu těchto míst úřady nezveřejnily právě kvůli bezpečnostním rizikům. Ve městech, kam Češi často cestují fotit památky, najdeme tyto zakázané objekty třeba u velkých mostů nebo vlakových tratí. Turisté by měli být obzvlášť opatrní v okolí strategických dopravních uzlů, protože i obyčejné vyfocení vlaku, stanice nebo přístaviště může znamenat problém.
Za tvrdším zákonem stojí hlavně bezpečnostní situace v regionu a napjaté vztahy s Ruskem a probíhající válka na Ukrajině. Polsko chce zabránit špionáži a zneužití snímků důležitých objektů, které by mohly být použity proti státu. Také se obávají, že běžné fotografie infrastruktury by mohly pomoci při plánování sabotáží nebo teroristických akcí. Úřady proto raději chrání i místa, která se laikům mohou zdát nenápadná.

Pokuty, zadržení a reálná rizika pro návštěvníky
Pokud v Polsku porušíte zákaz fotografování, můžete dostat pokutu až 100 000 zlotých (přibližně 560 000 Kč). V některých situacích vás může policie i zadržet a zahájit správní řízení před soudem. Záleží na místě a na závažnosti přestupku. Typicky se takové postihy týkají vojenských objektů, státních institucí nebo dopravních uzlů. Pokud fotíte v blízkosti citlivých míst – například na hranicích, u vládních budov nebo na některých náměstích – riskujete nejen pokutu, ale i krátkodobé zadržení k ověření totožnosti.
Nespoléhejte jen na to, že cizincům to projde. Při zadržení je běžné, že policie prohledá zařízení a může požádat o smazání obsahu. Pokud si myslíte, že jde o chybu, máte právo žádat o informace, rozsah opatření a později se bránit u soudu. Než začnete fotit, vždy se rozhlédněte po viditelných cedulích s přeškrtnutým fotoaparátem nebo slovem Zakaz fotografowania. Zákazy jsou často v polštině, někdy doplněné angličtinou nebo obrázkem.

Podobné zákazy naleznete i ve světě
Polsko není jediné, kde můžete při neopatrném focení mít problém. Přísné zákazy platí v některých částech Ruska (například Krym), na Ukrajině, zejména v Kyjevě poblíž vládních institucí, nebo kolem vojenských základen v Izraeli a Turecku. V Itálii platí zákaz během konkláve ve Vatikánu, focení papeže může být omezené v určitých situacích.
V USA i Rusku může focení státních budov vyvolat zájem policie a následné soudy. V Německu jsou pravidla méně přísná, ale při focení reklamy nebo natáčení často potřebujete povolení. Situace se liší i v Asii – například v Číně jsou některé turistické i státní budovy chráněné cedulemi a vysokými sankcemi.