Život cestovatele

1. 5. 2025

Michaela Hanelová

Česká republika

Zjistila jsem, jak ušetřit na dovolené. Díky 5 tipům nyní cestuji jako královna za pár korun

Věděli jste, že si dovolenou můžete užít naplno i s menším rozpočtem? Přesně na tohle jsem přišla, když jsem začala hledat cesty, jak na cestování ušetřit – a nebylo to vůbec složité. Stačilo mi pár jednoduchých triků s kartičkami na vlak, levnými letenkami a chytřejším výběrem ubytování.

Foto: Getty Images

Kolik byste ušetřili, kdybyste si jízdenky a letenky kupovali s předstihem? Nebo kdybyste využili slevové karty určené pro turisty, které znají spíš lidé v zahraničí? Právě takové rady u nás zatím moc nerozebíráme – přitom jsou jednoduché a dávají smysl jak při plánování, tak během prožitých dnů plných relaxu. Když si dám tu práci a porovnám ubytování nejen podle vybavení, ale třeba i vzdálenosti od centra, výsledná cena mě často mile překvapí.

Nejlepší strategie, jak ušetřit na dopravě i ubytování

Když jsem zjistila, kolik existuje slevových karet, byla jsem upřímně překvapená. Na vlaky existuje například IN karta od Českých drah, která nabízí opravdu znatelné slevy na jízdenky v ČR i do zahraničí. Pokud plánujete více cest během roku, karta se vám vrátí za pár jízd.

U leteckých společností můžete najít speciální věrnostní programy nebo klubové karty. Ty často nabízí přednostní rezervace, akční ceny a možnost sbírat body, které později vyměníte za letenky zdarma nebo extra zavazadla.
V zahraničí jsou tyto karty naprostým standardem – třeba v Německu mám s BahnCard na vlak polovinu jízdenek za polovic. Pro mě nižší náklady znamenají více peněz na zážitky v destinaci.

Jak najít nejlevnější letenky a jízdenky

Hledat levné letenky a jízdenky je trochu jako hra. Pokud chcete ušetřit opravdu hodně, nikdy nekupujte na poslední chvíli. Už dávno platí, že čím dříve letenku koupíte, tím méně zaplatíte. Největší slevy se objevují dva až tři měsíce před odletem. Používám weby jako Skyscanner, Google Flights nebo Azair, které porovnávají ceny napříč desítkami aerolinek a časů odletu. Když mám flexibilní termín, nastavím si upozornění na cenu a vyčkám na ideální nabídku.

Ušetřit na dovolené není vůbec těžké. Jen dobře vědět, kde hledat správné ceny. Foto: Getty Images

Dříve jsem automaticky hledala hotel co nejblíž centru, protože jsem si myslela, že to ušetří cestu. Omyl – za ubytování v centru si připlatíte až dvojnásobně. Naučila jsem se proto hledat ubytování v méně známých částech města, většinou v docházkové vzdálenosti od MHD.

Většina měst má skvělé spojení a cesta z okraje často zabere jen pár minut navíc, zatímco ušetřené peníze investuji raději do zážitků nebo lepších restaurací.
Vyplatilo se mi i sledovat méně oblíbené destinace nebo vybírat menší města, kde jsou ceny hotelů často mnohem nižší než ve velkých turisty přeplněných oblastech.

Skryté fígle ze zahraničí, o kterých Češi ještě moc nevědí

Jedním z triků, na které jsem narazila v zahraničí, je výměna domovů přes platformy typu HomeExchange. Místo placení za hotel si vyměníte byt nebo dům s někým z cílové destinace. Spím v opravdovém domově, mám vlastní kuchyň i pohodlí – a ve výsledku neušetřím jen na ubytování, ale i na stravě. Další vychytávkou je použití městských turistických karet. Ty zahrnují slevy na dopravu i vstupenky na atrakce.

V západní Evropě je využívá skoro každý a často přinesou slevy i v restauracích nebo obchodech. Jedním z mých osobních tipů je hledání “last minute” ubytování v menších penzionech přes lokální weby, které nenajdete na globálních platformách. Ušetřila jsem tak někdy i 50 % běžné ceny – a ještě jsem zažila něco úplně nového. Když hledám způsoby, jak ušetřit na dovolené, často narazím na nápady, které nejsou úplně běžné. Právě maličkosti často udělají největší rozdíl v tom, kolik peněz mi v peněžence zůstane.

Ušetřit na dovolené může každý cestovatel. Není to vůbec těžké. Foto: Getty Images

Pronájem kol a lyží namísto vlastního vybavení

Převážet vlastní kolo, stan nebo lyže často znamená vyšší poplatky za dopravu, více starostí a méně místa v kufru. V mnoha destinacích je ale možné si vybavení výhodně půjčit přímo na místě. Nejvíc mě potěšilo, že některé půjčovny mají krátkodobé i vícedenní tarify, což je výhodné hlavně při delším pobytu.

Díky sezónním slevám je často půjčovné levnější mimo hlavní sezónu nebo při rezervaci online. V některých horských oblastech nabízejí slevy při kombinaci ubytování a půjčení kol nebo lyží. Stačí se jen zeptat na recepci nebo použít místní webové stránky. Ráda si před cestou zjistím, jestli v dané oblasti funguje možnost vrácení vybavení na jiném místě, což je praktické při delších cyklovýletech. Ušetřím peníze, čas a nemusím řešit složitou logistiku.

Při plánování dovolené si často projdu kalendář místních akcí nebo festivalů v dané destinaci. Řada měst nabízí vstupenky na atrakce nebo výlety se slevou v určité dny, případně během různých svátků nebo mimo sezónu. Například v Alpách jsem využila speciální akce na „lyžařské úterky,“ kdy je denní skipas mnohem levnější. V turisticky atraktivních městech často narazím na tzv. City Pass, který zahrnuje vstup do muzeí, MHD a někdy i půjčení kola – za zlomek původní ceny.

Kam dál

Předchozí

Následující