
O víkendu přijde počasí, jaké tu dlouho nebylo. Meteorologové varují, na tohle nejsou Češi připraveni
Poslední dubnové dny přinesly téměř letní teploty, které však brzy vystřídá výrazná změna počasí. Meteorologické modely naznačují, že zatímco první květnový svátek ještě nabídne příjemné teploty, následující dny přinesou atmosférickou nestabilitu a výrazný teplotní pokles. Pro cestovatelské plány během prodlouženého víkendu bude nezbytné přizpůsobit se meteorologickým podmínkám.
Foto: Depositphotos.com
Střední Evropa se momentálně nachází pod vlivem stabilní tlakové výše, jejíž dominance však začne postupně slábnout s blížícím se koncem týdne. Meteorologické stanice již avizují změnu synoptické situace, kdy se od pátku začnou projevovat první známky atmosférické nestability v podobě přeháněk. Víkendové období pak přinese zvýšenou oblačnost a četné srážkové úhrny.
První máj ve znamení slunce a tepla
Svátek práce, tradičně označovaný jako První máj, lásky čas, nabídne podle aktuálních předpovědí meteorologických služeb ještě optimální podmínky. Atmosférické poměry zajistí jasnou až polojasnou oblohu s minimální oblačností. Noční teplotní minima se budou pohybovat v intervalu 7 až 9 °C, zatímco během dne rtuť teploměru vystoupá na hodnoty mezi 23 až 25 °C. Synoptická situace naznačuje téměř bezvětrné podmínky, což umocní příjemný charakter počasí.
Během odpoledních hodin však dojde k postupnému zatažení oblohy postupující od severozápadních oblastí. Meteorologové předpovídají nástup konvekčních srážek, přeháněk a lokálně i bouřkové činnosti. Nejvyšší úhrny srážek se očekávají v severních a západních regionech republiky, kde frontální systém dorazí nejdříve.
Víkend ve znamení deště a bouřkových přeháněk
Sobotní den přinese zvýšenou oblačnost s postupným ochlazováním vzduchových hmot. Přestože teplotní maxima budou zpočátku oscilovat mezi 23 až 27 °C, v západních částech republiky se hodnoty budou pohybovat spíše kolem 20 °C. V oblastech s výskytem srážkové činnosti dojde k dalšímu poklesu teplotních hodnot vlivem evaporačního ochlazování. Nejintenzivnější srážkové úhrny predikují synoptické modely pro Ústecký, Karlovarský a Plzeňský kraj, kde kumulativní množství srážek může během víkendového období dosáhnout až 50 milimetrů.
Ostatní regiony zaznamenají mírnější srážkové úhrny, avšak i zde je třeba počítat s dlouhotrvajícími a místy intenzivnějšími dešti. Neděle 4. května přinese výrazný pokles teplotních maxim, která se budou pohybovat pouze v rozmezí 11 až 16 °C. Převažující zatažená obloha a pokračující srážková činnost budou dominovat po většinu dne. V některých oblastech republika lze očekávat celodenní srážky s proměnlivou intenzitou. Zejména v západní části území budou meteorologické podmínky nepříznivé po většinu víkendového období.
První květnový týden nepřinese podle meteorologických prognóz zlepšení atmosférických podmínek. Teplotní hodnoty setrvají v intervalu 10 až 15 °C s pokračující srážkovou činností, byť s postupně klesající intenzitou. Synoptické modely tedy avizují chladnější a vlhké podmínky, které výrazně divergují od klimatologického normálu pro začátek května. Doporučuje se tomu přizpůsobit výběr oděvu – ačkoliv zimní garderobu nebude třeba, nepromokavá obuv a deštník se stanou nezbytnou součástí každodenního vybavení.

Květnové výkyvy nejsou anomálií
Odborníci na klimatologii připomínají, že podobné fluktuace atmosférických podmínek nejsou v jarním období neobvyklé. Květen se tradičně vyznačuje podobnou nestabilitou jako duben, kdy se meteorologické podmínky mohou transformovat v průběhu několika hodin. Pro turistické aktivity a cestovatelské plány během prodlouženého víkendu je proto vhodné přizpůsobit nejen oděvní výbavu, ale i celkovou koncepci plánovaných aktivit.
Navzdory chladnějšímu začátku května a zvýšeným srážkovým úhrnům, dlouhodobé predikce klimatologických modelů naznačují, že celý měsíc by měl zůstat z teplotního hlediska nadprůměrný. Očekává se, že průměrná květnová teplota překročí dlouhodobý klimatologický normál přibližně o jeden stupeň Celsia. Nejvyšší teplotní odchylky od normálu se předpokládají na přelomu dubna a května, konkrétně v období od 28. dubna do 5. května.
V tomto časovém úseku by teplotní anomálie mohly v některých regionech republiky převyšovat klimatologický normál o 3 až 6 °C, což krátkodobě navodí atmosféru blížícího se letního období. Následně sice dojde k poklesu teplotních hodnot a zvýšení srážkové činnosti, ale další předpovědní období od 12. do 19. května a od 26. května do 2. června opět slibují teplotní hodnoty mírně nad dlouhodobým normálem. Očekávané teplotní anomálie se budou pohybovat v rozmezí 1 až 3 °C nad dlouhodobým klimatologickým průměrem.
Zdroje: meteocentrum.cz, pocasiradar.cz, tn.nova.cz