Život cestovatele

23. 7. 2025

Michaela Hanelová

Česká republika

Zaplatila za životní dovolenou 90 tisíc korun. Místo ráje čekalo Češku šokující překvapení

Zdánlivě výhodná nabídka dovolené přes sociální sítě se sedmadvacetileté ženě z Uherskohradišťska stala osudnou. O peníze přišla ve chvíli, kdy se ukázalo, že cestovní kancelář vlastně neexistuje. Případ dokládá rostoucí vlnu internetových podvodů s falešnými zájezdy, které v létě nabírají na intenzitě.

Foto: Depositphotos.com

Mladá žena si v červenci všimla inzerátu na sociální síti, který nabízel již zaplacenou dovolenou na americké ostrovy za nečekaně příznivou cenu. Podle policejních informací se jednalo o nabídku zprostředkovanou neznámou ženou, která vystupovala za kamarádku a slibovala luxusní pobyt prostřednictvím údajné cestovní kanceláře.

Podvodnice nejprve ženu odkázala na kontakty na domnělou cestovní agenturu, kde měla řešit převod letenek a dalších potřebných dokladů na svoje jméno. V komunikaci jí byly zaslány všechny oficiální dokumenty včetně smlouvy a detailních informací o zájezdu, což na první pohled nevzbuzovalo žádné podezření.

Češka se nechala nachytat podvodnou cestovkou

Bez otálení tak žena převedla na určený bankovní účet 90 tisíc korun v domnění, že jde o skutečnou rezervaci. Teprve po zaplacení a pečlivém přezkoumání dodaných dokumentů však zjistila, že veškeré smlouvy i letenky jsou nepravé. Po této zkušenosti se obrátila na policii, která případ řeší jako podvod se sazbou až dva roky vězení.

Odborníci upozorňují, že v období letních prázdnin se počty podobných podvodů rapidně zvyšují. Falešné nabídky dovolených či letenek zaplavují především sociální sítě a specializované weby. V éře rozvinuté umělé inteligence navíc vznikají podvodné stránky během několika minut, což podstatně zvyšuje riziko pro potenciální oběti. Podle několika zdrojů zaměřených na kybernetickou bezpečnost narostl za poslední rok počet podvodů využívajících AI technologie o stovky procent.

Kam dál

Předchozí

Následující