
Tuto věc měl za socialismu doma málokdo. Dnes za ni sběratelé platí miliony a stojí fronty
Počítače byly jen pro vyvolené, ale i v ČSSR se pařilo. Dnes mohou tyhle relikvie z osmdesátek znamenat pohádkové jmění.
Foto: Depositphotos.com
Socialistické dětství mělo mnoho podob – fronty na banány, žvýkačky Pedro, céčka v kapsách a také první pokusy o kontakt s digitálním světem. Videohry sice nebyly běžnou součástí života, ale kdo je měl, stával se okamžitě hrdinou ulice. A právě tyto „poklady minulosti“ mohou dnes znamenat nečekané bohatství. Originální krabičky se zaprášenými disketami nebo cartridgemi teď lákají sběratele z celého světa a ceny rostou do závratných výšin.
Počítače jako rarita a herní zážitky v ilegalitě
Na západě už v 80. letech běžely televizní reklamy na domácí konzole a školáci si předávali cartridge jako Pokémony, zatímco v Československu zněl pojem „videohra“ spíš jako vědeckofantastický výraz. Přesto se pár výjimečných nadšenců dostalo k přístrojům jako ZX Spectrum, Commodore 64 nebo Atari. Mnohdy šlo o dary od příbuzných z emigrace nebo nelegální nákupy v Maďarsku a Polsku.
Hry se běžně nekupovaly, ale opisovaly. Doslova – na kazetách, disketách, nebo přímo pomocí kódů opsaných z časopisů. Originální tituly byly raritou, která byla stejně vzácná jako Lego Technic. Přesto už tehdy vznikaly i první české hry. Průkopníkem se stal například František Fuka a jeho textové adventury.
Západní klenoty za miliony. Ale NES tu téměř nikdo neměl
Skutečné jmění dnes mají hodnotu hlavně herní tituly pro Nintendo Entertainment System, který v roce 1983 odstartoval revoluci. Jenže v tehdejším Československu tyto konzole prakticky nikdo neměl. Kdo by je taky dostal do země, kde bylo těžké sehnat i obyčejný kalkulátor? I tak se dnes originální zaplombované krabičky se hrou Super Mario Bros. prodávají za sumy kolem 45 milionů korun.
Podobně závratné částky padly i za legendární tituly The Legend of Zelda nebo Super Mario Bros. 2. Milionové částky ale už nejsou jen výsadou Nintenda – také hry pro Atari nebo SNES dnes mají mezi sběrateli svou cenu. Zapečetěný Pac-Man pro Atari 2600 se vydražil za zhruba 700 tisíc korun. Zájem je i o další klasiky jako Pitfall, Space Invaders nebo Mario Bros.

Poklady v regálech českých domácností
Zatímco 80. léta patřila pirátům, v 90. letech se situace trochu zlepšila. Obchody jako Golem nebo JRC začaly nabízet originální krabicové hry. Jenže i ty byly tehdy luxusem – ceny se pohybovaly na úrovni čtvrtiny průměrného platu. A právě tyto „krabicovky“ dnes mohou být klíčem k nečekanému zisku.
Na Aukru se například před časem vydražila nerozbalená česká hra Vietcong z roku 2003 za více než 40 tisíc korun. Pokud někde na půdě nebo ve skříni přežívá podobná krabička, vyplatí se ji nepřehlédnout. Zvlášť pokud jde o limitované edice nebo verze, které nebyly široce distribuovány.
Digitální doba sběratelům nepřeje, ale výjimky existují
S příchodem digitální distribuce přes platformy jako Steam nebo PlayStation Store většina her existuje už jen virtuálně. To sice usnadnilo přístup k obsahu, ale zároveň to pohřbilo jednu éru – sběratelskou. Zmizely krabice, návody, plakáty, přestaly existovat fyzické artefakty.
Přesto občas vycházejí speciální sběratelské edice – často s figurkami, knihami nebo soundtracky. Tyto kousky mají potenciál stát se vzácností, pokud zůstanou neotevřené a v perfektním stavu. Videohry se tak mohou stát nejen nostalgickou vzpomínkou, ale i investicí, která s časem získává na ceně.
Je to trochu jako hledání pokladu – a možná blíž, než se zdá. Staré herní kazety, disky a krabičky, které dnes vypadají jako bezcenný odpad, mohou být za pár let cennější než stříbro. Stačí je uchovat v dobrém stavu a neotvírat. Kdo by to byl tehdy řekl, že právě tyto večery u počítače ve sklepě nebo pionýrském středisku jednou změní kurz domácí ekonomiky.
Mohlo by vás zajímat

Termální ráj s vodou horkou 65 °C! Funguje od roku 2004, ale lidé ho stále neznají

Toto je riviéra naší vlasti. Lázně na západě Čech jsou skrytým klenotem, turisté je milují

Ve Španělsku mi servírka ukázala trik, díky kterému už nikdy neplatím za vodu na letišti
