
Rok 2026 přinese seniorům zklamání. Naděje na lepší život vyhasla, odborníci varují před těžkým obdobím
Rok 2026? Pro seniory žádná sláva. Přidá se jen málo a všechno kolem dál zdražuje. V posledních týdnech sledovali senioři s napětím zprávy. Nešlo o nic menšího než o to, jak se v příštím roce zvednou důchody. Výpočet přitom závisí hlavně na dvou věcech – inflaci a průměrné mzdě.
Foto: Getty Images
A právě ty letos zklamaly. Inflace sice klesla, což je dobré pro ekonomiku, ale pro peněženky důchodců je to hodně špatná zpráva. Zázrak se tedy nekoná. Valorizace přijde, ale bude nízká. A v dalších letech to podle odhadů nebude jiné. Zatímco v minulosti přicházely přídavky, které dokázaly pokrýt alespoň základní zdražení, teď to bude jinak.
Růst důchodů bude jen symbolický, v řádu několika stokorun. Jenže ceny za jídlo, léky nebo nájmy mezitím vystoupaly výš, a pořád se drží nahoře. Když si člověk spočítá, kolik dá dnes za máslo, vajíčka, kousek masa nebo základní léky, dojde mu, že těch pár stovek navíc se rozplyne hned první týden v měsíci.
Senioři se dočkají v roce 2026 šoku
Ukazuje se to i na příkladech. Vezměme si seniorku s průměrným důchodem kolem 14 200 korun. Podle odhadů dostane příští rok navíc necelých čtyři sta patnáct korun. V novém roce tak bude brát něco přes 14 600, jenže to zdaleka nestačí pokrýt náklady, které rostly už v letech předchozích. A i když se růst cen zpomaluje, úplně se nezastavil. Ticho po bouři to zatím není.
Někdo by mohl namítnout, že důchody se přece každý rok zvyšují. To je pravda. Ale pokud ceny zároveň rostou rychleji než přidávaná částka, pak to žádné reálné zlepšení nepřináší. Naopak. Každý měsíc si lidé v důchodovém věku mohou koupit méně než dřív. A to je něco, co už teď cítí statisíce domácností.
Navíc je tu ještě jedna věc. V minulých letech pomáhaly lidem aspoň trochu mimořádné valorizace. Když inflace vyskočila, stát přidal. Teď se ale nic mimořádného neplánuje. Důchod by se výrazněji zvedl jen v případě, že by inflace znovu přesáhla pět procent, a to se podle všech předpovědí v dohledné době nestane.

Může za to nejen inflace, ale také ekonomická past
Proč to tak je? Proč nemůže stát přidávat víc? Odpověď není jednoduchá, ale dá se shrnout do dvou hlavních důvodů. Za prvé: inflace zpomalila. A protože se důchody počítají i podle ní, přidá se méně. Za druhé: lidé v Česku se dnes dožívají vyššího věku. Tráví v důchodu víc času než předchozí generace. A to znamená, že stát musí vyplácet peníze po delší dobu – což zkrátka není levné.
Rozpočet to dlouhodobě neunese, pokud by se měly důchody zvyšovat rychleji než rostou příjmy. I přes všechny tyhle zprávy ale není všechno ztraceno. I s nízkým důchodem se dá něco dělat. Pomoc existuje, jen je potřeba vědět, na co má člověk nárok a kde se o ni přihlásit.
Stále víc lidí žádá například příspěvek na bydlení – týká se to jak nájemního, tak vlastního bydlení. Pomůže hlavně těm, komu náklady spolknou většinu důchodu. Další možnost je příspěvek na péči – pro ty, kteří už nezvládají sami všechno jako dřív. Někdo potřebuje pomoc při vaření, jiný při oblékání nebo chůzi. Stát na tyto případy myslí, ale je nutné o to aktivně požádat.

Senioři musí sledovat slevy a jiné akční nabídky
Pokud je situace vážnější, dá se obrátit na pomoc v hmotné nouzi. A i když se o tom často nemluví, existují i místní podpory – některé obce přispívají na léky, energie nebo dopravu. K tomu jsou tu také slevy a výhody, které mohou ročně ušetřit slušné peníze – ať už na jízdném, v lékárně, nebo v divadle.
A pak je tu ještě ta nejběžnější, ale pořád účinná cesta – sledování slev. Většina seniorů je v tom mistr, ale i tady se objevují novinky. Mnoho obchodů má dnes aplikace s kupony, které se dají využít i bez chytrého telefonu – třeba přes vnoučata nebo známé.
Život s nízkým důchodem není snadný. Ale neznamená to, že není možný. Důležité je nezůstávat na všechno sám. Mluvit s lidmi, ptát se, být v obraze. Nečekat, až se něco změní shora. Protože malá změna může přijít i zespodu – a někdy může začít třeba u obyčejné žádosti o příspěvek, nebo u jedné dobré rady v čekárně u doktora.
Zdroje: ceskeduchody.cz, mpsv.cz, uradprace.cz,