
Kousek od hranic se vyskytla nebezpečná infekce, Češi tam jezdi na dovolené a mohou být ohroženi
Polsko zaznamenalo první případ cholery po šesti letech. Nemocí se nakazila starší žena ze severozápadního města Stargard, která podle úřadů nebyla v poslední době v zahraničí. Případy cholery v zemi obvykle postihují osoby po návratu z ciziny, což aktuální situaci činí výjimečnou a zvyšuje obavy z možného dalšího šíření.
Foto: Depositphotos.com
Zdravotníci informovali, že pacientka byla nejprve přijata na interním oddělení stargardské nemocnice a následně kvůli rozsahu a riziku onemocnění převezena na specializované infekční oddělení do blízkého Štětína. Přítomnost cholery byla potvrzena dvěma nezávislými laboratořemi. Lékaři zároveň uklidňují veřejnost, že žena je stabilizovaná a léčba probíhá úspěšně. V tuto chvíli je v izolaci a není bezprostřední ohrožení dalších pacientů.
Epidemiologické šetření stále probíhá. Hygienici ihned po potvrzení případu přijali rozsáhlá preventivní opatření. Do domácí karantény bylo posláno více než dvacet lidí, kteří s pacientkou přišli do kontaktu – z řad rodiny, zdravotníků i personálu nemocnice. Dvaadevadesát lidí zůstává pod zdravotním dohledem. Nemocniční oddělení, kde se žena léčila, prošlo důkladnou dezinfekcí a návštěvy byly do odvolání zakázány. Úřady zároveň omezily zdravotnický provoz na některých odděleních.
V Polsku hrozí epidemie nebezpečného onemocnění
Původ nákazy není zatím známý. Podle polských expertů vyvolává situace zvýšenou pozornost, protože žena nevycestovala a příčina infekce může být lokální. Průběžně probíhají rozbory vzorků z okolí i epidemiologický monitoring, který má potvrdit, zda se bakterie Vibrio cholerae nenachází v místních zdrojích vody či potravinách.
Cholera je prudce nakažlivé průjmové onemocnění, které se přenáší zejména přes kontaminovanou vodu nebo potraviny. Její příznaky obvykle začínají akutním průjmem a zvracením, které mohou během několika hodin vyústit v život ohrožující dehydrataci. Bez rychlé léčby může infekce skončit fatálně. Zásadní je zahájit včasnou rehydrataci a podle potřeby podávat antibiotika.
Výskyt cholery je v Evropě velmi vzácný a většina případů souvisí s importem z oblastí, kde je nemoc endemická. Podle odborníků je klíčovým faktorem pro šíření bakterie její schopnost přežít v přírodním prostředí – ve vodě vydrží měsíce až roky, v potravinách několik týdnů. Vibrio cholerae je navíc odolná vůči různým podmínkám a často vytváří biofilmy na povrchu přírodních či umělých předmětů.

Setkat se s touto nemocí je velmi nebezpečné
Při výskytu v přírodě může bakterie čekat v neaktivní podobě na vhodné podmínky k rozmnožení a nákaze člověka. Zdravotníci a úřady v Polsku zatím další riziko v populaci nevidí a doporučují sledovat oficiální informace. Epidemická situace je pod kontrolou a nebyly zaznamenány žádné další případy nákazy.
Aktuální případ přesto připomněl, jak důležité je dbát na hygienu vody a potravin, dodržovat preventivní opatření a rychle hlásit podezřelé příznaky. Nejnovější vývoj v Polsku sledují nejen evropské zdravotnické organizace, ale i Světová zdravotnická organizace, protože cholera v posledních měsících globálně opět nabývá na intenzitě. V některých regionech světa letos vzrostl počet případů o desítky procent oproti loňskému roku .
Použité zdroje: Polsat News, Stargard News
Mohlo by vás zajímat

Polsko láká na letní dobrodružství: Češi míří k moři i do hor, letos je ale čeká nečekaná past na silnicích

Dříve sídlo Hitlera, dnes turistický ráj! Tento zámek Češi neznají, ale svět ho miluje

Takovou vesnici jste ještě neviděli! Je jiná než všechny ostatní

Tohle místo připomíná Afriku. Polská Sahara skrývá dobrodružství, která v Česku nezažijete
