Život cestovatele

9. 5. 2025

Michaela Hanelová

Česká republika

Důchodci se dočkají změny: V roce 2026 přijde navýšení, ale radost může rychle vystřídat zklamání

Věděli jste, že právě valorizace důchodů je pro většinu českých seniorů klíčovým tématem, protože ovlivňuje jejich každodenní život? Stáří může být plné výzev, a proto není divu, že otázka růstu důchodů pro rok 2026 vyvolává tolik pozornosti. Každý rok se totiž objevují nové změny a úpravy, které je potřeba hlídat, aby člověk nepřišel o peníze, na které má nárok.

Foto: Depositphotos.com

Věděli jste, že právě valorizace důchodů je pro většinu českých seniorů klíčovým tématem, protože ovlivňuje jejich každodenní život? Očekává se, že valorizace důchodů v roce 2026 bude pravděpodobně o něco vyšší než letos, což může být pro mnoho lidí důvodem k mírnému optimismu. Méně diskutovanou, ale pro penzisty důležitou novinkou je, že oznámení o valorizaci bude od roku 2026 standardně dostupné v elektronické podobě, což usnadní přehled o změnách a sníží závislost na papírové poště.

Navíc se znovu mění i výchovné k důchodu, které se vrací na částku 500 Kč měsíčně – i to je detail, který se nevyplatí přehlédnout. Pokud máte přátele nebo příbuzné v zahraničí, možná vás překvapí, že v některých zemích je valorizace svázaná i s dalšími faktory než jen s inflací, což může být inspirací i do budoucna.

Jak se valorizace důchodů v roce 2026 liší od předchozích let

Pro rok 2026 se očekávají nižší přírůstky, než na které byli čeští důchodci v posledních letech zvyklí. Důvodem je hlavně pokles růstu průměrných mezd a inflace, která byla v minulosti hlavním motorem zvyšování důchodů. Ministerstvo už zveřejnilo první odhady a upozorňuje, že valorizace bude tentokrát méně výrazná. Navíc, oproti předchozím letům, má být podíl základní výměry vyšší, což znamená plošné menší rozdíly mezi jednotlivými penzemi.

Další změnou je zpřísnění pravidel pro mimořádnou valorizaci. Ta bude navázána na přesné ukazatele inflace za období od července 2024 do června 2025. Novinky, o kterých se často neví, zahrnují i možnosti přesunů ve státním rozpočtu, které mají omezit prostor pro další neplánované zvyšování.

Valorizace se bude opírat především o souhrnnou inflaci a růst reálných mezd. Pro výpočet se sčítá inflace za poslední rok a růst průměrné mzdy v předchozím období. Nejnovější data ukazují, že inflace zpomaluje a mzdy rostou pomaleji, což má přímý vliv na výši přidání.

Faktorů je však více. Kromě běžného vývoje ekonomiky hrají roli i změny v sociálních zákonech nebo zásah státu při mimořádných událostech. Pro důchodce je důležité sledovat nejen oficiální čísla, ale také debaty o možnostech jednorázových příspěvků.

Senioři se v roce 2026 dočkají další valorizace důchodů. Foto: Depositphotos.com

Co očekávat od mimořádné valorizace a proč ji stát zvažuje

Mimořádná valorizace je v posledních letech vzácnější, ale úplně vyloučená není. Aktuálně platí pravidlo, že pokud inflace překročí určitou hranici, může vláda mimořádně zvýšit důchody i mimo plánované termíny. Důvodem je ochrana příjmu nejzranitelnější skupiny v době nečekaného zdražování. V roce 2026 se ale očekává spíše návrat k normálu a případná mimořádná valorizace se zvažuje obezřetně – stát hlídá rozpočet a chce zabránit dalšímu růstu výdajů.

Zkušenosti ze zahraničí ukazují, že systémy valorizace se i jinde mění podle aktuálního ekonomického vývoje. Například ve Švédsku nebo Kanadě je běžné, že část zvýšení závisí na průměrném výdělku a část na inflaci, což lépe chrání kupní sílu starších lidí. V Německu zase rostou penze dynamicky podle regionu a výkonnosti ekonomiky. V některých státech se diskutuje i o zavedení automatických korekčních mechanismů v případě rychlých změn inflace, což by mohlo být do budoucna zajímavé i pro Česko.

Důchodová reforma a co znamená pro současné i budoucí důchodce

Důchodová reforma, která vstoupí v platnost od roku 2026, mění pravidla pro výpočet a přiznání důchodů. Například minimální starobní důchod bude nově vázán na 20 % průměrné mzdy – pokud tedy průměrná mzda v roce 2026 dosáhne 48 000 Kč, minimální důchod bude 9 600 Kč. Tato změna může pomoci hlavně těm, kteří mají nižší příjmy nebo kratší dobu pojištění.

Počítejte však s tím, že valorizace důchodů bude v příštích letech spíše nízká. Budoucí důchodci by proto měli myslet na další možnosti svého finančního zabezpečení. Zkušenosti například z Nizozemska nebo Švédska ukazují, že kombinace státní penze a vlastního spoření přináší větší jistotu na stáří. Osobní vyměřovací základ hraje klíčovou roli ve výpočtu důchodu.

Je to průměr příjmů za rozhodné období, obvykle 30 nejlepších let. Zásadní je, že čím vyšší základy sociálního pojištění odvádíte, tím vyšší bude váš budoucí důchod. V praxi to znamená sledovat každoroční výpis osobního konta a ověřovat, že vaše příjmy jsou správně evidované. Pokud zjistíte nesrovnalosti, máte právo je reklamovat. Mnoho lidí na tento krok zapomíná, což může později snížit výši důchodu.

Senioři každý rok čekají na pravidelnou valorizaci penzí. Foto: Depositphotos.com

Nezapomeňte důchod plánovat dopředu

Myslet na důchodový věk by měl člověk začít mnohem dřív, než je obvyklé. Mnoho Čechů to odkládá, a pak je překvapí, jaký vliv má načasování odchodu do důchodu na konečnou částku penze. Důležitá je znalost přesného data, kdy lze o důchod žádat. Tímto krokem můžete každým měsícem navíc zvýšit svůj důchod díky delším odvodům. Nejlépe je začít s přípravou už kolem 50. roku života – například kontrolou evidovaných let a případným řešením chyb nebo chybějících údajů.

Ve Skandinávii je běžné plánovat důchodové kroky o deset let dopředu. U nás tuto možnost nabízí Česká správa sociálního zabezpečení, kde si můžete nechat spočítat předběžný důchod online. Tím získáte jasnější představu a můžete si finance lépe rozvrhnout.

Kam dál

Předchozí

Následující