
Češi sdílí fotky z dovolené a riskují mastnou pokutu. Stačí jeden detail a úřady vám zaklepou na dveře
Léto je v plném proudu a sociální sítě se plní záplavou fotek z dovolených. Málokdo ale tuší, že jeden jediný detail na snímku může přinést pořádně tučnou pokutu. Češi často sdílejí své zážitky bez rozmyslu a riskují, že jim místo lajků přijde domů dopis od úřadů. Jaké chyby děláme nejčastěji a co všechno nám za to hrozí?
Foto: Getty Images
Když se řekne dovolená, většina z nás si představí pohodu, relax a hlavně spoustu krásných fotek, které chceme ukázat světu. V dnešní době je naprosto běžné sdílet zážitky na Instagramu, Facebooku nebo TikToku. Jenže právě tohle může být past, která vás přijde pěkně draho.
Mnoho Čechů si totiž neuvědomuje, že zveřejněním fotky, na které je například jejich auto s jasně čitelnou registrační značkou, dávají zlodějům i úřadům do ruky cenné informace. Pokud k tomu přidáte i přesné místo pobytu a datum, je to jako pozvánka pro zloděje nebo exekutora.
Jedna fotka vám může pořádně zavařit
Úřady navíc mohou snadno zjistit, že jste v době dovolené nebyli doma, a pokud například podnikáte nebo máte povinnost být dostupní, může to být problém. To ale není všechno. Sdílení fotek z ciziny, na kterých je vidět, že jste například rybařili v zemi, kde je potřeba speciální povolení, nebo jste porušili místní pravidla, může vést až k pokutě.
Úřady v některých případech opravdu sledují sociální sítě a dokážou si informace propojit. Pokuta se může vyšplhat až na 100 000 Kč, což už není žádná legrace. Velkým rizikem je také sdílení fotek dětí nebo dalších osob bez jejich souhlasu. Zákon na ochranu osobních údajů je v tomhle nekompromisní. Pokud někdo podá stížnost, můžete mít co vysvětlovat a pokuta vás nemine.

Chraňte sebe i ostatní
Stejně tak je problémem zveřejnění fotek z míst, kde je focení zakázáno, například v některých muzeích, na letištích nebo v soukromých areálech. Před sdílením fotky si vždy zkontrolujte, co všechno je na snímku vidět, a to nejen obličeje, ale i SPZ, adresy, čísla letenek nebo jiné citlivé údaje.
Pokud jste podnikatel, ověřte si, zda vám vaše nepřítomnost nemůže způsobit komplikace. A hlavně, nikdy nesdílejte fotky, které by mohly porušovat zákony nebo práva ostatních. Sdílení zážitků je skvělé, ale vždycky platí: dvakrát měř, jednou sdílej. Vyhnete se tak nejen nepříjemnostem, ale i zbytečným výdajům, které vám mohou zkazit nejen dovolenou, ale i celý rok.
Mohlo by vás zajímat

Nepříjemné překvapení pro majitele aut: I před vlastním domem můžete dostat pokutu v tisících. Stačí jeden detail

Revoluce v povinném ručení: Okamžitá platba bude hlavní podmínka

Radnice sicilského města zakázala prodej suvenýrů s mafiánským námětem
