
Celý život jsem tvrdě pracovala. Dnes mám důchod 10 tisíc a všechny možné dávky
„Celý život jsem dřela, abych měla na důchod klid,“ říkala jsem si kdysi, když jsem každý den chodila do práce, střídala směny u pokladny a doma po večerech vyplňovala další papíry, protože peníze nikdy nestačily.
Foto: Getty Images
Teď mi chodí důchod 10 tisíc korun měsíčně a zbytek musím dohánět dávkami. Přiznám se, někdy mám pocit, že stát na lidi jako já úplně zapomněl. Přemýšleli jste někdy nad tím, proč tolik lidí po celoživotní práci padne do pasti chudého stáří?
Nechci jen stěžovat. Ptala jsem se lidí kolem sebe, hledala rady, zkoušela různé způsoby, jak vylepšit svou situaci i bez pomoci státu. Překvapilo mě, že v některých zemích staří lidé zakládají malé komunitní projekty, provozují „časové banky“, kde si vzájemně pomáhají bez peněz, nebo společně nakupují levnější potraviny či sdílí bydlení. Nečekejte na stát, začněte hledat možnosti, jak si přilepšit ke státním dávkám, třeba tím, že spojíte síly s ostatními.
Život na důchodu pod hranicí 10 tisíc
Pamatuji si, jak jsem nastoupila do svého prvního zaměstnání hned po škole. Nevynechala jsem jediný rok, ani období mateřské jsem si moc neprodloužila, protože peníze byly potřeba hned. Nikdy jsem nebyla v evidenci nezaměstnanosti nebo dlouhodobě práce neschopná.
Celý život jsem se řídila heslem „práce šlechtí“, ale když jsem dosáhla důchodového věku, čekalo mě studené překvapení. Základní výměra, na kterou měl nárok každý, byla nízká, a procentní výměra, která závisí na výdělku, nedokázala pokrýt ani základní potřeby.
Napadlo vás někdy zkusit si to sami vypočítat? Důchodová kalkulačka dnes pomůže, ale před lety jsem vůbec netušila, jak složité může být získat reálnou představu o budoucích penězích. Pravidla a podmínky nároku na starobní důchod se často mění a v realitě žena s nižšími příjmy skončí s důchodem, který stačí sotva na nájem a léky.

Předčasný starobní důchod a jak ovlivňuje výši penze
Jednou z klíčových věcí, která ovlivnila můj příjem v důchodu, bylo rozhodnutí jít do penze o pár let dřív. Předčasný starobní důchod totiž znamenal výrazné krácení. Přestože mi tehdy zdraví už nesloužilo a potřebovala jsem klid, znamenalo to, že budu každý měsíc dostávat méně.
Důchodový systém v Česku má jasně dané penalizace za každý měsíc, který chybí do řádného důchodového věku. Tato procentní srážka je trvalá – nevrátí se ani po dosažení řádného věku. Pro mnoho lidí je to zásadní informace a často o tom rozhodují ve stresu.
Ve světě se například některé země snaží podpořit flexibilnější přístup – třeba v Dánsku mohou senioři postupně přecházet do důchodu na částečný úvazek a zbytek je jim dorovnáván. Tato možnost u nás téměř neexistuje. Pokud někdo váhá, jestli odejít do předčasné penze, doporučuji využít důchodovou kalkulačku a poradit se s odborníkem. Je to zásadní krok, který ovlivní celý následující život.
Neobvyklé způsoby, jak zvládat a navyšovat nízký důchod
V zahraničí se často setkávám s tím, že senioři si vylepšují důchod malou prací na částečný úvazek nebo krátkodobými projekty. Například hlídání dětí nebo domácích mazlíčků je v Německu zcela běžné i v důchodovém věku. U nás je možnost přivýdělku omezená, ale stále reálná, pokud si najdu legální vedlejší výdělek s ohledem na zákonné limity.
Dobrým tipem je nabídnout své zkušenosti – třeba doučování nebo ruční práce přes internetové portály. Bankovní identita mi umožňuje bezpečně komunikovat se zájemci přes ověřené platformy a zvyšuje důvěryhodnost. Často se také využívá krátkodobý pronájem nevyužitého pokoje, což je populární zejména v západní Evropě.
Inspirující je také šetřit společně s ostatními – například v sousedských skupinách na sdílení potravin, pomůcek či dopravy. Získané kontakty mohou zároveň pomoci najít další možnosti, které bych sama neobjevila.

Praktické rady pro získání všech dostupných dávek
Zdaleka ne všichni důchodci využívají nabídku sociálních dávek, které mohou jejich rozpočet zásadně posílit. Sama jsem chvíli nevěděla, kde začít, až jsem si prošla uživatelskou příručku na portálu veřejné správy a zjistila, že některé příspěvky automaticky nenabízejí – je nutné si o ně zažádat.
Pomohla mi také informační agentura, která zdarma přehledně vysvětluje, jaké podmínky nároku musím splnit a co doložit. Když jsem vyplňovala žádost online, překvapilo mě, jak jednoduše lze údaje potvrdit pomocí bankovní identity.
Vždy si dávám pozor na nastavení cookies na těchto portálech kvůli ochraně soukromí. Pokud potřebuji s žádostí pomoc, zavolám si příbuzného, ale existují i poradny přímo pro seniory, kde mi vše ochotně vysvětlí.
Mohlo by vás zajímat

Senioři objevili nový ráj na život! Tady se dá žít za pár korun a bez starostí

Senioři mohou cestovat vlakem zdarma! Stačí splnit tyto jednoduché podmínky

Nejlepší koláče na světě? Pekárna v malé české vesnici je učí i zahraniční mistry
