
Cizinci ho milují, Češi ho přehlíží! Poznáte tento zámek?
Na úpatí Slavkovského lesa se tyčí majestátní sídlo, které v sobě ukrývá příběhy evropské diplomacie, vznešenosti a moci. Zámek, který se stal domovem jedné z nejvýznamnějších osobností 19. století, dodnes okouzluje návštěvníky svou noblesou a tajemnou atmosférou.
Foto: Wikimedia Commons
Za zdmi této impozantní stavby se odehrávaly události, které formovaly dějiny celé Evropy. Každá místnost, každý kout tohoto výjimečného sídla vypráví příběh o době, kdy se zde scházeli nejvýznamnější osobnosti své doby a kdy se zde psaly kapitoly evropských dějin. Než vám prozradíme všechna tajemství tohoto velkolepého zámku a jeho slavného majitele, připravte se na cestu časem do období, kdy se zde mísila vysoká politika s uměním a kdy každý kámen měl svůj význam.
Tento zámek Češi nechtějí navštěvovat
Zámek Kynžvart se tyčí na okraji Slavkovského lesa jako tichý svědek historie. Toto výjimečné sídlo rakouského kancléře Metternicha bylo v letech 1820-1839 přestavěno z původně barokní stavby na velkolepý klasicistní zámek, který dodnes ohromuje návštěvníky svou vznešeností.
Přestavbu zámku vedl vynikající vídeňský architekt Pietro Nobile, který musel skloubit svoje umělecké vize s náročnými požadavky kancléře Metternicha. Výsledkem je jedinečná ukázka vídeňského klasicismu s rozsáhlými sbírkami uměleckých děl, zbraní a vzácných knih.

V reprezentativních interiérech zámku můžete navštívit pracovnu samotného kancléře Metternicha, knihovnu jeho syna Richarda i zámeckou jídelnu s rodovou galerií. Zámek uchovává cenné sbírky a osobní předměty významných historických osobností.
Historie tohoto zámku je více než zajímavá
Zámek Kynžvart prošel dramatickou proměnou z renesanční tvrze na velkolepé klasicistní sídlo, které se stalo symbolem moci rakouského kancléře Metternicha. Mezi lety 1585-1597 vznikla na místě dnešního zámku renesanční tvrz v údolí pod kynžvartským hradem. První významnou přestavbu provedli Metternichové po získání panství v roce 1623.
Kníže Klemens Václav Lothar von Metternich se stal nejvýznamnějším majitelem zámku. Jako mocný rakouský kancléř potřeboval reprezentativní sídlo odpovídající jeho postavení. Během prusko-francouzských válek zámek utrpěl značné škody. Metternich proto inicioval rozsáhlou přestavbu, která probíhala v letech 1820-1839.
Vynikající vídeňský architekt Pietro Nobile navrhl přestavbu ve stylu vídeňského klasicismu. Musel přitom respektovat množství kancléřových specifických požadavků. Nobile vytvořil monumentální sídlo s prvky empíru. Zachoval původní půdorys, ale kompletně změnil vnější vzhled budovy. Architekt navrhl také úpravy okolí zámku. Vznikl rozsáhlý anglický park s drobnými stavbami, který dokonale doplnil klasicistní architekturu.

Nádherný zámecký park a jeho atrakce
Státní zámek Kynžvart nabízí návštěvníkům dva jedinečné poklady - rozsáhlý anglický park a unikátní sbírky Kabinetu kuriozit, které shromáždil kancléř Metternich. Rozlehlý anglický park se rozprostírá na ploše 293 hektarů a patří k největším zámeckým parkům v České republice.
Park navrhl věhlasný vídeňský zahradník Riedl během empírové přestavby zámku. V parku se nachází několik romantických rybníků a historicky významných míst. Kamenná lavička pod převislou skálou připomíná návštěvy J. W. Goetha z let 1818 a 1822.
Návštěvníci mohou obdivovat novogotickou kapli, vyhlídkový altán, vzácné cizokrajné dřeviny a umělecké plastiky a pomníky. Zámek Kynžvart uchovává vzácné sbírky, které nashromáždil kancléř Metternich. Kabinet kuriozit představuje jednu z nejcennějších částí zámecké expozice. Prohlídková trasa zahrnuje reprezentativní místnosti včetně zámecké jídelny. Expozice je přístupná i hendikepovaným návštěvníkům díky bezbariérovým úpravám.
Mohlo by vás zajímat

Cizinci na něj stojí fronty, ale Češi ho považují za obyčejné jídlo

5 základních věcí, které si na dovolené hlídejte, jinak můžete přijít o vše

Kozí dráha: Návrat železniční legendy, kterou milují všechny věkové kategorie
