
Tahle odpověď vás může stát tisíce. Jedna chyba u silniční kontroly a pokuta je okamžitě na stole
Při běžné policejní kontrole často rozhodují maličkosti. Není to jen o tom, jestli jsou doklady v pořádku nebo jestli svítí všechny žárovky. Mnohdy může sehrát roli i to, jak se řidič chová a co přesně řekne. Jediná nešťastně zvolená odpověď totiž může otevřít cestu k pokutě, které se jinak dalo snadno vyhnout.
Foto: Getty Images
Pocit nervozity zažil během silniční kontroly asi každý. I ten, kdo ví, že jel podle pravidel, může být lehce nesvůj. V takové chvíli je nejlepší zachovat klid a jednat s rozvahou. Po zastavení stačí vypnout motor, stáhnout okénko a počkat, až k vozu přijde policista. Není třeba vystupovat – pokud o to výslovně nepožádá, zůstat v autě je zcela v pořádku.
Vhodné je nechat úvodní slovo na policistovi. On sdělí důvod zastavení a udá tón dalšího rozhovoru. Předbíhat ho nebo se hned dožadovat vysvětlení zpravidla ničemu neprospěje. Naopak, může to vyvolat napětí, které by se jinak vůbec nemuselo objevit.
Slušnost a rozvaha nejsou slabost
Ačkoli se občas může zdát, že kontrola přišla zcela bezdůvodně, je lepší si to nechat pro sebe. Emoce v těchto chvílích příliš nepomáhají. Policisté jsou zvyklí na různé reakce, ale čím klidněji situace probíhá, tím snáze může skončit bez zbytečných komplikací.
Přátelské a klidné vystupování může mít překvapivě velkou váhu. Nejde o přetvářku, ale o způsob, jak předejít nedorozumění. Když je atmosféra na obou stranách věcná a uvolněná, často se i menší přestupek obejde bez pokuty nebo se dohodne mírnější varianta.

Otázka, na kterou není dobré odpovídat „ano“
Při kontrole zaznívá často jedna konkrétní otázka: „Víte, proč jsme vás zastavili?“ Na první pohled nevinné zjištění, ve skutečnosti ale chvíle, kdy je dobré být obezřetný. Tato formulace může vést k tomu, že se člověk nevědomky přizná k přestupku – i pokud by jinak nebyl jistý, že udělal chybu.
Odpovědět jednoduše a slušně „nevím“ je proto v takovém případě nejrozumnější. Policista má možnost vysvětlit důvod zastavení, a řidič se tak vyhne tomu, že by se sám nevědomky usvědčil z něčeho, co ještě nebylo řečeno nahlas.
Když s pokutou nesouhlasíte, máte právo odmítnout
Stane-li se, že je udělena pokuta, se kterou nesouhlasíte, existuje možnost řešit věc jinou cestou. Místo okamžitého zaplacení je možné přestupek odmítnout a požádat o správní řízení. To sice znamená více času a papírování, ale zároveň i šanci předložit důkazy nebo vysvětlit okolnosti podrobněji.
Tento postup je vhodný zejména tehdy, pokud je člověk přesvědčen, že k pochybení nedošlo nebo že daná situace má vícero výkladů. Nejde o výmluvy, ale o možnost bránit se oficiální cestou.

Možnost domluvy existuje, ale má svá pravidla
Občas může nastat situace, kdy přestupek není nijak závažný a je prostor pro domluvu. Pokud řidič vystupuje vstřícně a má logické důvody, proč k danému chování došlo, může policista při rozhodování o výši pokuty přihlédnout i k okolnostem. Je ale důležité zachovat věcný a respektující tón. Snahy „ukecat to“ za každou cenu většinou končí opačným výsledkem.
A co určitě nezkoušet? Jakýkoli pokus o nabídku výměnou za nižší pokutu je velmi nebezpečný. Nabídnutí úplatku je trestný čin, a i když by šlo třeba jen o poznámku pronesenou v nadsázce, může mít vážné následky.
Zdroje: rac1.cat, waldenlaw.net, portalridice.cz