Život cestovatele

13. 5. 2025

Michaela Hanelová

Bulharsko

Sozopol se mění před očima. Archeologický ráj na pobřeží Černého moře láká na objevy, které nemají obdoby

Sozopol má být novým pokladem Evropy. Bulharsko chystá výjimečný projekt u Černého moře.

Sozopol se tak stane místem, kde se propojí minulost s budoucností. Foto: Getty Images

Na první pohled působí jako klidné přímořské město s úzkými uličkami, historickými domy a výhledem na širé moře. Sozopol, ležící na jihovýchodním pobřeží Bulharska, si už dávno získal srdce mnoha cestovatelů. Nyní ale míří mnohem výš. Bulharsko totiž plánuje proměnit toto místo v jedno z nejvýznamnějších světových center podvodní archeologie.

Záměry, které byly v uplynulých týdnech představeny, míří vysoko. Podle bulharského ministerstva kultury se země nachází na prahu nového kulturního rozmachu, jehož srdcem má být právě Sozopol. Klíčovou roli v tom sehraje rozšíření tamního Centra pro podvodní archeologii a také modernizace archeologického muzea. Obě instituce mají projít zásadní proměnou a stát se nejen výkladní skříní bulharské historie, ale i místem, které bude lákat odborníky a turisty z celého světa.

Centrum v Sozopolu přitom není žádným nováčkem. Bylo založeno už v roce 1978 a patří mezi vůbec první zařízení tohoto druhu ve východní Evropě. Právě Černé moře, které lemují bulharské břehy, je totiž pro podvodní výzkum jako stvořené – už po staletí slouží jako důležitá námořní cesta a díky specifickým podmínkám tu pod hladinou zůstává mnoho historických pozůstatků ve výjimečně zachovalém stavu.

Podmořské nálezy starší než pyramidy

V posledních letech tu archeologové učinili několik mimořádných objevů. Při expedicích byly nalezeny desítky vraků lodí – od antických plavidel až po lodě z 19. století. Jeden z nejvýznamnějších objevů se ale skrývá u ústí řeky Ropotamus, kde byly pod mořskou hladinou odhaleny stopy starověkého osídlení. Podle odborníků může jít o pozůstatky přístavu a vesnice, které sahají až do období 5 000 let před naším letopočtem. Tedy do doby, která předchází stavbě egyptských pyramid.

Unikátnost těchto nálezů spočívá nejen v jejich stáří, ale i v tom, v jakém stavu se dochovaly. V hlubokých vodách Černého moře, kde je minimální přístup světla a kyslíku, chybí podmínky pro život mikroorganismů, které by jinak dřevěné struktury rozložily. Díky tomu se podařilo uchovat celé části lodí i dalších konstrukcí, které dnes pomáhají odkrývat zapomenuté kapitoly historie.

Sozopol, ležící na jihovýchodním pobřeží Bulharska, si už dávno získal srdce mnoha cestovatelů. Foto: Getty Images

Zájem roste. Přibydou lodě, laboratoře i nové výstavy

Právě tyto okolnosti vedly bulharskou vládu k rozhodnutí, že podpoří rozvoj centra i muzea novými investicemi. Počítá se s pořízením moderní výzkumné lodi pro hlubinné výpravy, stavbou nových budov a posílením týmu odborníků. Muzeum by mělo dostat nové zázemí i výstavní prostory a přeměnit se v moderní instituci s důrazem na interaktivní prezentaci nálezů.

Vzniknout má takzvané Muzeum černomořské civilizace – místo, které návštěvníkům ukáže jedinečné artefakty zachycené pod hladinou moře. V letošním roce byla na tento ambiciózní projekt schválena částka přesahující čtyři miliony leva, tedy zhruba 53 milionů korun. V evropském měřítku jde o významnou podporu, která by mohla přinést i nové mezinárodní spolupráce. Sozopol se tak stane místem, kde se propojí minulost s budoucností.

Z malé rybářské osady se tak postupně rodí kulturní centrum, které připomene význam této části Evropy pro vývoj civilizací. Bulharsko tím nejen upevňuje svou pozici na mapě archeologického výzkumu, ale zároveň otevírá dveře novému druhu turistiky – takové, která spojuje krásu přírody, historii a vědu. V zemi, kde je stále co objevovat, tak vzniká projekt, který má ambici přesáhnout hranice. A ukázat, že i pod hladinou moře se může skrývat něco, co stojí za to vidět.

Zdroje: blitz.bg, mymodernmet.com

Kam dál

Předchozí

Následující