Život cestovatele

8. 7. 2025

Jan Hrdlička

Česká republika

Nová éra cestování vlakem? České dráhy slibují zážitek, který Češi dosud nepoznali

Proč se bavit jen o rychlosti, když můžete mít na palubě vlaku internet, jaký jste ještě nezažili? České dráhy právě rozjíždějí testování satelitního připojení, které slibuje spolehlivost i tam, kde jiné technologie selhávají. Přečtěte si, jak se připojení ve vlacích a autobusech mění k nepoznání a proč už lidé nechtějí jen obyčejnou wifi.

Foto: Depositphotos.com

Dnes už si málokdo představí cestu vlakem nebo autobusem bez možnosti připojit se k internetu. Dopravci dobře vědí, že kvalitní wifi je pro spoustu lidí stejně důležitá jako čisté záchody nebo klimatizace. Proto se předhánějí, kdo nabídne rychlejší a stabilnější připojení. A právě České dráhy teď posouvají laťku výš. Testují satelitní internet, který má držet krok i v těch nejnáročnějších situacích.

Vybrané soupravy na dvou tratích jsou vybaveny speciálními anténami, které využívají technologii známou po celém světě. Díky tomu by měli cestující konečně zapomenout na trhané připojení nebo na místa, kde signál prostě není. Satelitní internet totiž dokáže pokrýt i oblasti, kde běžné mobilní sítě selhávají. A to není všechno – zvládne streamování filmů, videohovory i online hry, což ocení jak pracující, tak ti, kteří si chtějí cestu zpříjemnit zábavou.

České dráhy nasazují internet, který překvapil i odborníky

Testování probíhá ve spolupráci s Českým telekomunikačním úřadem, který pomáhá měřit kvalitu a stabilitu připojení. Dopravce má navíc výhodu, že technologii získal v podstatě zdarma, protože je zapůjčená. Jediné skutečné náklady představovala integrace celého systému do vlaků, což vyšlo zhruba na půl milionu korun. Pokud bude testování úspěšné, můžeme se dočkat rozšíření satelitního internetu i do dalších souprav.

Na spolehlivém připojení vlaků se podílí i Správa železnic. Ta už delší dobu spolupracuje s mobilními operátory na zlepšování pokrytí hlavních tratí. Výsledkem jsou nové vysílače a zesílený signál v tunelech, kde dřív bývalo připojení slabé nebo vůbec žádné. Dopravci navíc investují do technologií, které zajišťují stabilní wifi i uvnitř souprav. Například díky většímu počtu SIM karet a zesilovačům signálu dosahují téměř stoprocentního pokrytí.

A jak to vypadá s připojením v autobusech? I zde se wifi stává běžným benefitem, zvlášť na dálkových trasách. Signál ale zpravidla nedosahuje rychlosti a spolehlivosti mobilních datových sítí, které dnes využívá většina lidí. V městské dopravě už wifi postupně mizí, protože cestující dávají přednost vlastním datům. To platí například v Brně nebo v Karlových Varech, kde dopravci zvažují, zda tuto službu vůbec dále podporovat.

Test, který může změnit cestování: Ve vlaku teď můžete surfovat rychlostí, jakou nečekáte. Foto: Depositphotos.com

V zahraničí je to standardní služba

V zahraničí je situace podobná – wifi ve vlacích už je standardem, zejména na dálkových trasách. Francouzské TGV, německá Deutsche Bahn nebo španělský Renfe nabízejí připojení téměř ve všech soupravách. I zde ale platí, že kvalita a rychlost připojení se může lišit podle trasy a použité technologie.

České dráhy navíc experimentují i s dalšími technologiemi, například s laserovou úpravou oken, která má zlepšit prostupnost signálu do vlaků. To vše ukazuje, že dopravci berou připojení k internetu vážně a snaží se nabídnout cestujícím maximum pohodlí. A právě satelitní internet může být dalším krokem k tomu, aby cestování bylo nejen rychlé, ale i skutečně moderní.

Kam dál

Předchozí

Následující