
Chorvatské letovisko šokuje turisty: Za obyčejnou zmrzlinu tu zaplatíte víc než za kávu v Praze
Přijde vám Chorvatsko jako levná dovolenková klasika? Tak to možná letos neplatí. Britka, která si v chorvatském supermarketu všimla cenovek, jen nevěřícně kroutila hlavou – podle ní jsou ceny některých potravin a běžného zboží dokonce vyšší než v Londýně. Takové srovnání zní skoro neuvěřitelně, vždyť Londýn patří mezi nejdražší metropole světa.
Foto: Getty Images
Přesto její video na TikToku, kde ukazuje zmrzlinu za 8 eur, vzbudilo obrovský ohlas a vidělo ho přes 640 tisíc lidí. Chorvatsko je už léta oblíbenou destinací pro Čechy. Proč? Má to blízko, je tu krásné moře, čistá příroda a místní kulturu dobře známe. Češi milují chorvatské pláže, kempy i atmosféru městeček, kde se cítí jako doma.
Jenže letos se vrací z dovolené mnozí s pocitem, že si tam už tak snadno neodpočinou, alespoň ne bez pořádné dávky šokování z cen. Letošní sezóna je teprve na startu, ale kritiky už se na Chorvatsko sypou ze všech stran. Ceny ubytování, jídla i drobností v obchodech vyletěly nahoru a místní i turisté se shodují: je to opravdu drahé.
Chorvatsko se mění v drahou destinaci
V Chorvatsku nejsou vysoké ceny způsobeny zdražením energií ani vyšším DPH – ty jsou naopak jedny z nejnižších v eurozóně. Hlavním důvodem jsou rostoucí náklady v pohostinství a službách, které se odrážejí v cenách pro zákazníky. Situace je natolik vážná, že i někteří místní tvrdí, že se jim žije hůř než v některých západoevropských městech.
„Počkej, až zjistíš, kolik si tady lidé vydělají,“ komentují pod videem sami Chorvaté. Češi, kteří na Jadran jezdí tradičně v rekordních počtech, letos výrazně zvažují, jestli se do Chorvatska vůbec vydat. Podle cestovních kanceláří už zájem o tuto destinaci klesá a Češi hledají levnější alternativy, jako je Řecko nebo dokonce Polsko.
Přitom ještě nedávno bylo Chorvatsko jasnou jedničkou mezi českými letními cíli. Letos ale platí pravidlo: kdo chce ušetřit, musí přemýšlet jinak. Proč je v Chorvatsku tak draho? Kromě už zmíněných nákladů na služby a ubytování přispívají k růstu cen také nedostatek pracovníků, vyšší nároky na kvalitu služeb a obecná inflace, která v Chorvatsku patří mezi nejvyšší v eurozóně.

Mohou za to extrémně nízké platy
Ceny některého zboží vzrostly za poslední tři roky až o 50 procent, zatímco v jiných zemích Středomoří to bylo jen o 15–20 procent. Výsledek? Chorvatsko je nyní dražší než Řecko nebo Španělsko, a to i přesto, že se země těší rekordní návštěvnosti. Téma vysokých cen rezonuje nejen mezi turisty, ale i mezi místními. „Je pro mě levnější žít v Paříži než se vrátit do Splitu,“ napsala jedna z komentujících pod virem na TikToku.
Podobných reakcí je plná sociální síť. Chorvatsko se tak ocitá v paradoxní situaci. Na jednu stranu láká rekordní počet turistů, na druhou stranu si místní i návštěvníci stěžují, že je tam čím dál těžší vyjít s penězi. A co Češi? Ti si na Jadranu užili spoustu krásných letních dobrodružství, ale letos poprvé mnozí váhají, jestli se tam vrátit.
Ceny jsou vysoké, koruna slabší a konkurence v podobě Řecka, Turecka nebo Polska nabízí zajímavé alternativy. Přesto Chorvatsko zůstává zemí, kde máme spoustu přátel, známých míst a vzpomínek. Snad jen letos bude třeba počítat s tím, že dovolená u Jadranu bude stát víc než dřív.
Mohlo by vás zajímat

Drama v Chorvatsku: Přívalové deště ochromily Dubrovník, ulice se proměnily v řeky

Chorvatsko přitvrzuje. Nový zákaz má naštvat turisty, hlavně ty z Česka

Chorvatsko v pohotovosti: Místní varují před tím, co se stane v červenci. Tohle tu ještě nebylo

Chorvatsko na konci léta: 6 neznámých ostrovů, které rozhodně musíte vidět
