Život cestovatele

2. 7. 2025

Jan Hrdlička

Evropa

Češi si z dovolené přivážejí nebezpečného parazita. Hrozí karanténa a vážné zdravotní problémy

Vypadá to jako nevinný pupínek, ale svědění v noci vás může připravit o klidný spánek i dobrou náladu. Svrab, nepříjemný parazit, je stále častějším „suvenýrem“ z dovolených. Jak se mu bránit, co dělat při nákaze a proč je léčba důležitá i pro ty, kteří nemají příznaky? Pojďme se podívat na to, co o svrabu říkají odborníci a jak s ním bojovat v každodenním životě i na cestách.

Foto: Depositphotos.com

Češi si z dovolených často přivážejí nejen vzpomínky a suvenýry, ale bohužel také parazity, kteří dokážou pořádně potrápit. Jedním z nejčastějších je zákožka svrabová, která způsobuje intenzivní svědění, především v noci. Typickými místy, kde se svědění projevuje nejvíc, jsou prostory mezi prsty, oblast pasu nebo genitálie. Právě tyto příznaky nahánějí lidem strach a vedou je k vyhledání odborné pomoci.

Podle farmaceutů a lékařů není svrab žádná ostuda, ale běžný zdravotní problém, který vyžaduje odbornou léčbu. Samoléčba pomocí mastiček na vyrážku rozhodně nestačí. Klíčové je navštívit lékaře, který předepíše účinné přípravky a poradí, jak postupovat. Důležitá je také přísná hygiena a vyhýbání se podezřelému ubytování nebo sdíleným ručníkům a ložnímu prádlu.

Pokud přijedete z dovolené, zkontrolujte se

Pokud se svrab objeví, není třeba panikařit, ale je potřeba jednat. Obraťte se na svého lékaře nebo dermatologa, kteří doporučí další postup. Ložní prádlo je v takovém případě nutné prát na vysokou teplotu, ideálně nad 60 °C, a pokud možno ho vyžehlit. Ostatní věci, jako jsou boty, polštáře nebo papuče, je dobré uzavřít na několik dní do plastových pytlů a ošetřit insekticidním prostředkem.

Matrace je vhodné důkladně vysát, rozložit, vystříkat a nechat vyschnout. Stejně tak je potřeba vydezinfikovat i hračky nebo sedačku v autě. Důležitou součástí léčby je také izolace, která by měla trvat minimálně tři dny. Nezapomínejte ani na blízké kontakty, kteří sice nemají příznaky, ale mohli být s nakaženým v těsném kontaktu. I u nich je přeléčení nezbytné, aby se infekce dále nešířila.

Svrab patří mezi silně nakažlivé parazitární infekce. Přenáší se velmi snadno, stačí několikaminutový kontakt kůže na kůži. Samička zákožky se dokáže velmi rychle zavrtat do kůže, kde klade vajíčka a vytváří podkožní chodbičky, které jsou typické pro tuto infekci.

Tři dny karantény po dovolené? Lékárnice varují před infekčním parazitem, který Češi často přivezou. Foto: Depositphotos.com

Silně nakažlivá nemoc, o kterou nikdo nestojí

Proč se svrab v poslední době tak rozšiřuje? Důvodů je hned několik. Vliv má častější cestování, kdy lidé navštěvují různé typy ubytování, často s pochybnou hygienou. V letních měsících je také vyšší riziko sdílení ručníků, ložního prádla nebo sedaček v autě. Dalším faktorem je i to, že lidé někdy příznaky podcení nebo se stydí za problém, a tak návštěvu lékaře odkládají.

Jak se bránit? Základem je prevence. Vyhýbejte se podezřelému ubytování, raději volte osvědčené hotely nebo apartmány s dobrou reputací. S sebou si vezměte vlastní ručník a spodní prádlo. Po návratu z dovolené je vhodné vše řádně vyprat a případně i vydezinfikovat. Při prvních příznacích neváhejte a navštivte lékaře.

Příklady z cestování ukazují, že nejčastěji se lidé nakazí v ubytovnách, hostelech nebo levných apartmánech, kde se často střídají hosté a hygienické standardy nejsou vždy na výši. Dalším rizikem jsou sdílené prostory, jako jsou společné sprchy nebo bazény. Vždy je lepší být opatrný a při jakémkoli podezření jednat rychle.

Kam dál

Předchozí

Následující