
Za strašidelný byt 5 milionů? V Plzni se prodává realita, kterou by člověk ještě nedávno ani nepronajal
Na realitních serverech se to hemží inzeráty, které připomínají časy, kdy se o koupi bytu rozhodovalo hlavně srdcem. A poptávka po vlastním bytě je stále tak vysoká, že někteří vědí, že mohou ceny bytů zvednout až o několik procent. Otázkou je, zda a kdo takový byt koupí? Byt, který se musí kompletně předělat a je na zbourání?
Foto: Freepik
Dnes rozhoduje především rozpočet – a ten se musí notně roztáhnout, aby pojmul i nemovitosti, které vypadají spíš jako kulisa pro horor z 90. let než jako nové bydlení. Jedním z takových příkladů je byt 2+1 v Plzni na Slovanech, který se aktuálně nabízí za 5 399 000 korun. Ano, pět milionů za byt, který nemá ani podlahy.
Do obchodu vyrazte včas, jinak vám zbyde lino a špalek. Prodejní inzerát slibuje všechno. Skvělou lokalitu, prostorný byt, samostatné neprůchozí pokoje a především možnost rekonstrukce dle vlastních představ. To poslední je zřejmě myšleno jako eufemismus pro skutečnost, že v bytě chybí téměř vše. Kuchyňská linka pamatuje hluboký socialismus, dřez je spíš archeologický nález než funkční vybavení a podlahu nahrazuje beton s fleky, které nechce znát ani hygienik.
Byty se dnes prodávají jako vzduch
Na fotkách to působí jako zmar po rychlém odstěhování, které proběhlo nejspíš tak, že nájemníkovi někdo zazvonil a řekl musíte pryč – a on prostě odešel. Kuchyň je zubožená, ale stále ještě stojí. Dvířka visí na posledním pantu, pod horními skříňkami jsou vyštípané obkladačky a zásuvky připomínají doby, kdy se šetřilo i na hliníku.
Na tento byt se můžete podívat ZDE.
Vedle kuchyně se skví balkon, který na první pohled vypadá jako světlý bod celé nemovitosti. Jenže při podrobnějším zkoumání je jasné, že i ten potřebuje záchranu. Radiátor pod oknem připomíná výtvor ze šrotiště, a k tomu plastová okna, která by v inzerátu jinak působila jako plus, ale tady jen připomínají, že i novější prvek může zestárnout rychle, pokud je zasazen do úplně jiného času.
Na některých místech nakoupíte za méně a dostanete víc
Byt je aktuálně nabízen zde: Sreality – Plzeň, Květná a má dva pokoje. Oba působí opuštěně, smutně, neudržovaně. Na zdech jsou zbytky něčeho, co kdysi mohly být poličky, na zemi opět beton. Jeden z pokojů má ještě zbytky svítidla, které připomíná počátek IKEA stylu, druhý jen holou žárovku visící z drátu. Ale není to ta minimalistická estetika, kterou známe z katalogů. Tohle je čistý realismus.
Chodba má lino, které by mohlo být retro, kdyby nebylo poničené. Koupelna je zvláštní kombinací černých dlaždic a bílé sanity, které spolu bojují už desítky let. K tomu WC s růžovým umyvadýlkem – drobný detail, který se tváří jako roztomilý přežitek, ale po chvíli vzbuzuje spíš otázku, jestli člověk nechce rovnou začít bourat.
Na závěr pak přichází bonus. Garáž a sklep. Ten první prostor je přeplněný zbytky starého harampádí, plastovými boxy, plechovkami s barvou a nářadím, které už dávno rezne. Sklep je úzký, betonový, s nábytkem z 80. let, který někdo kdysi vyráběl jako provizorní – a přesto přežil až do roku 2025. Malé okénko, popraskaná podlaha, lavice, na kterou si člověk nesedne, ani kdyby musel.
Takhle vypadá pět milionů v roce 2025
Nejde ale jen o tento konkrétní případ. Ten je pouze ukázkou širšího fenoménu, kdy se byty prodávají bez ohledu na stav – protože poptávka je pořád větší než nabídka. A když už něco přijde na trh, i kdyby to připomínalo vybydlenou jednotku z 80. let, někdo se najde. Někdo, kdo buď doufá v zázrak, nebo má peníze a ví, že si může dovolit předělat to celé od základů. Anebo někdo, kdo už jen rezignoval.
Na tento byt se můžete podívat ZDE.
Přitom ještě před pár lety by takový byt neměl šanci ani na pronájem. Majitel by byl rád, kdyby za něj někdo platil aspoň osm tisíc měsíčně – a to ještě s příslibem, že nájemník si ho opraví na vlastní náklady. Dnes se ale do popředí dere jiná logika: máte prostor, máte garáž, máte adresu – co víc chcete?
Zajímavé je, že samotný dům, kde se byt nachází, působí na fotkách relativně udržovaně. Fasáda je strohá, ale čistá, okolí nevypadá zanedbaně, a člověk by si skoro řekl, že bydlí v civilizaci. Jenže právě ten kontrast mezi zevnějškem a vnitřkem ukazuje, jak hluboko se realitní trh propadl. Byt už není domov, ale investice. A investice se nekupují očima, ale výnosovou kalkulačkou.
Kdo má dnes peníze, ten nekupuje hezké věci
Realitní makléři si s popisem bytu většinou dají práci. V tomto případě je ale upřímnost možná silnější než snaha o marketing. Věta určeno ke kompletní rekonstrukci je v tomto případě naprosto výstižná. Otázkou zůstává, proč má takový byt cenovku odpovídající novostavbě na kraji města. A odpověď není složitá. Protože může. Protože se prodá. Kdo má dnes hotovost, nemá čas čekat. A kdo nemá hotovost, ten si už dávno zvyká na představu, že byt možná nikdy mít nebude.
Nabídka z Plzně je tak vlastně jen zrcadlem toho, co se děje ve větších městech, včetně Prahy či Brna. Rozdíl je pouze v měřítku, ne v principu. Otázka zní, kam to povede dál. Kolik lidí ještě uvěří, že byt bez podlahy, kuchyně a se strašidelnou koupelnou je dobrou příležitostí? A kolik dalších bude ochotno zadlužit se na třicet let jen proto, aby mohli říct, že nejsou nájemníci? Možná už jsme si zvykli, že „vlastnit“ neznamená „bydlet“. Ale stále zbývá ta tíživá otázka: co vlastně kupujeme?
Na tento byt se můžete podívat ZDE.