
Dovolená, která se může změnit v noční můru: Tohle v Egyptě raději nedělejte
Pokud vás láká představa slunce, moře a exotiky, Egypt je jasná volba. Ještě než ale vyrazíte na pláž nebo do pouště, zjistěte, jak se chovat, aby vás místní nevyvedli z míry – a vy z Egypta s pořádným zážitkem, ale bez zbytečných komplikací.
Foto: Depositphotos.com
Egyptské pobřeží s luxusními resorty už řadu let patří mezi nejoblíbenější destinace českých turistů. V hotelových komplexech si můžete připadat téměř jako doma – všude je čisto, servis na vysoké úrovni a zázemí, na jaké jsme zvyklí z evropských letovisek. Jakmile ale překročíte bránu hotelu, rázem se ocitnete v jiném světě, kde neplatí všechny naše zvyky a kde byste měli být o něco opatrnější.
Češi sice v Egyptě vítají jako významní hosté, kteří místní ekonomice přinášejí lukrativní příjmy, a proto jsou v letoviscích k jejich chování tolerantnější. To ale neznamená, že byste mohli zapomenout na místní zvyky a zákony. Právě naopak – co je v resortu běžné, může být mimo jeho zdi naopak přísně sledované a někdy i trestné.
Za polibek na veřejnosti v Egyptě hrozí nečekané postihy
Na tohle upozorňují i oficiální doporučení pro cestovatele, která připomínají, že v Egyptě platí jiná pravidla hry než u nás. Klíčovou roli zde hraje náboženství, konkrétně islám, který ovlivňuje každodenní život místních i jejich vnímání turistů. Některé projevy, které jsou u nás zcela běžné, mohou být v Egyptě považovány za urážku místních tradic a citů. Proto je dobré myslet na to, jak se oblékáte, jak se chováte na veřejnosti a co si dovolíte.
Například nošení krátkých kalhot, šatů bez ramínek nebo hlubokých výstřihů není mimo resorty vždy vítané. Stejně tak mohou být problémem veřejné projevy náklonnosti, jako je držení za ruce nebo dokonce polibky. I když v hotelu vám to projde, na ulici si tím můžete přivolat nežádoucí pozornost. Podobně je v Egyptě zakázáno popíjet alkohol na veřejnosti. Pokud si chcete dát drink, udělejte tak výhradně v hotelu nebo v licencované restauraci.
Velká opatrnost je na místě i při fotografování. Zatímco fotky moře, památek nebo palem jsou bezpečné, rozhodně se vyhněte focení vojenských a policejních objektů, nádraží, mostů nebo osob v uniformách. V takovém případě vám totiž hrozí nejen zabavení techniky, ale i další nepříjemnosti. Ostatní prohřešky se většinou řeší domluvou nebo pokutou, ale i tak je lepší se jim vyhnout.

Dovolená, která se může změnit v noční můru:
Speciální kapitolou jsou drogy, a to i ty lehké. Egypťané na ně pohlížejí mnohem přísněji než v Česku a případné problémy mohou mít vážné následky. Pokud jde o jídlo, v turistických resortech je strava obecně bezpečná a riziko nákazy vážnou nemocí je minimální. Přesto se někteří hosté potýkají s takzvanou faraonovou nemocí, tedy cestovatelským průjmem.
Mimo resorty už je ale situace jiná – zde je lepší být opatrný a vybírat si jen ověřené podniky. Podle dostupných dat uskutečnili Češi v minulém roce přes pět milionů delších zahraničních cest, přičemž Egypt patřil mezi nejoblíbenější destinace – navštívilo ho téměř 400 tisíc českých turistů. Letos ale může být situace trochu jiná, protože na návštěvnosti se může projevit vojenský konflikt mezi Izraelem a Íránem, s nímž Egypt sousedí.
Mohlo by vás zajímat

Tohle Češka v Egyptě nečekala. Místo výhledu na moře přišlo překvapení, které ji zaskočilo

Tento hotel bych nikdy nezvolila! Češi ho ale považují za ráj

Hotely u moře se rozhodly bojovat proti Čechům. Ti se neumí chovat, byla pro ně zavedena přísná pravidla
