
Kdo vyrazí k moři, okusí trpělivost: Nekonečné zácpy v Chorvatsku děsí řidiče i rodiny
Silnice v Chorvatsku opět zažily extrémní nápor řidičů. O uplynulém víkendu se při cestách k Jadranu i při návratu do vnitrozemí tvořily kolony dosahující délky až devíti kilometrů. Už od pátečního odpoledne hlásily hlavní tahy na pobřeží i k Záhřebu omezenou průjezdnost a dlouhé čekací doby.
Foto: Depositphotos.com
Situace mírně polevila až v neděli, ale ani v závěru víkendu nebyly zácpy zcela vyřešené. Důvodem rekordní hustoty provozu byl nejen začátek hlavní turistické sezony, ale i mimořádné akce pořádané v hlavním městě Záhřebu. Podle dopravních expertů se letos v červenci do Chorvatska chystá přibližně půl milionu řidičů z celé Evropy, což je obdobné číslo jako minulý rok.
Největší přetížení zažívají tradičně dálnice A1 a A3, zejména úsek mezi mýtnicí Lučko a Bosiljevem, kde se kolony často prakticky nehýbou. V sobotu ráno byla situace kritická hlavně mezi Lučkem a Bosiljevem 2 na dálnici A1, kde vozy popojížděly v několikakilometrových zácpách. Velké komplikace nastaly také na dálnici A2 u Trakošćanu před Záhřebem, kde byla kolona dlouhá asi šest kilometrů.
Zásadními místy s nejhorším provozem zůstávají rovněž mýtné brány, zejména Lučko, kde fronta směr moře přesáhla devět kilometrů. V průběhu neděle se situace mírně uklidnila, kolony se v průměru zkrátily na tři až čtyři kilometry, výrazně hustý provoz však trval celý den.
Na chorvatské cestě se tvoří kolony
Komplikace hlásili také řidiči na hranicích, nejdelší čekání zaznamenali na přechodu Bajakovo směrem do Srbska, kde kolona dosahovala jednoho kilometru. Důvodem byl nejen vysoký počet turistů, ale i zvýšená kontrola dokladů a časté krátkodobé uzávěry.
Aby se zabránilo úplnému zablokování klíčových tras, byl během víkendu několikrát vyhlášen zákaz jízdy pro nákladní vozidla nad 7,5 tuny a autobusy. Takové omezení platilo v sobotu do 14 hodin, v neděli pak od 12 do 23 hodin na vybraných státních silnicích v Istrii a na pobřeží. V těchto úsecích byla doprava určena výhradně pro osobní vozy, aby byl minimálně částečně umožněn plynulejší průjezd ostatním řidičům.
Kdo nemusí, neměl by vůbec jezdit
Chorvatský autoklub opakovaně apeloval na všechny šoféry, aby dodržovali pravidla silničního provozu, nechávali mezi auty dostatečné rozestupy a počítali s možností neočekávaných zdržení. Nezřídka došlo i k drobným nehodám, které kolonám ještě více přidávaly na délce i čekání.
Dopravu v oblasti Záhřebu a v okolí pobřeží letos ohrožují také mimořádné kulturní události, například velké koncerty a festivaly, které řidiče lákají do města ve stejný čas, kdy probíhá hlavní turistický přesun. Dopravci i policie doporučují v případě cesty přizpůsobit plánování podle aktuálních hlášení a využívat i alternativní trasy nebo méně vytížené časy odjezdu, třeba v noci či v týdnu mimo víkend.
Pro české motoristy stále platí, že nejrušnějšími dny na chorvatských silnicích zůstávají soboty a neděle na přelomu července a srpna, kdy se překrývají evropské prázdniny. Doporučuje se sledovat aktuální dopravní informace Chorvatského autoklubu, který zveřejňuje výstrahy a doporučené objížďky na svém webu i sociálních sítích.
Experti varují, že v době letních špiček není výjimkou ani čekání v koloně přes dvě hodiny. Správné načasování cesty a příprava na možnost zdržení jsou proto klíčové. I v dalších týdnech budou na hlavních tazích pokračovat intenzivní kontroly a omezení průjezdu těžkých vozidel.
Zdroje: Blesk.cz, Austria.travel, Croatianews
Mohlo by vás zajímat

Chorvatsko přitvrzuje. Nový zákaz má naštvat turisty, hlavně ty z Česka

Dovolená v Chorvatsku se pořádně prodraží! Nová daň ovlivní ceny ubytování

Zapomeňte na Chorvatsko! Češi objevili místo, kde je levněji než u Jadranu a vítají je s otevřenou náručí
