Život cestovatele

12. 3. 2025

Michaela Hanelová

Česká republika

Na západě Čech mají unikátní hrad. Dostat se na něho je pro některé náročné

Na vrcholu skalnatého kopce v západních Čechách se tyčí majestátní zřícenina, která v sobě ukrývá příběhy několika staletí české historie. Místo, kde se gotická architektura snoubí s legendami a kde každý kámen vypráví o dobách dávno minulých, láká návštěvníky svou tajemnou atmosférou a dechberoucími výhledy do okolní krajiny.

Foto: Freepik

Za mohutnými zdmi této výjimečné památky se odehrávaly příběhy králů, šlechticů i prostých poddaných. Zatímco většina hradů byla budována na strategických výšinách, tato stavba překvapuje svou netradiční polohou a architektonickým řešením, které z ní činí unikát mezi českými hradními sídly.

Tyčící se nad krajinou jako tichý svědek dávných časů, hrad Radyně představuje jednu z nejpozoruhodnějších historických památek v okolí Plzně. Původně nazvaný Karlskrone, byl vystavěn v letech 1356 až 1361 na příkaz samotného Karla IV., který takto zanechal svůj otisk v západočeské krajině.

Západ Čech ukrývá zajímavý historický hrad

Královský hrad Radyně se nachází na buližníkovém vrchu ve výšce 567 metrů nad mořem a poskytuje impozantní výhled na okolní krajinu Švihovské vrchoviny. Jeho mohutné zdi a charakteristická silueta přitahují návštěvníky toužící po spojení s českou historií a nabízejí mnohem víc než jen pohled na středověkou architekturu. V současnosti je tato zřícenina v péči města Starý Plzenec a během posledních let prošla postupnou rekonstrukcí, která návštěvníkům umožňuje bezpečnější a autentičtější zážitek.

Každý kámen tohoto historického skvostu vypráví příběh o době, kdy české země zažívaly jedno ze svých nejslavnějších období pod vládou jednoho z našich nejvýznamnějších panovníků. Hrad Radyně není jen pouhou zříceninou, ale němým svědkem významných historických událostí a záměrů mocného panovníka. Jeho kamenné zdi ukrývají příběhy, které formovaly dějiny regionu po staletí.

Foto: Freepik

Hrad je v tomto regionu vyhlášený

Královský hrad Radyně byl vybudován v letech 1356-1361 na příkaz Karla IV., českého krále a císaře Římské říše. Původně nesl honosné jméno Karlskrone (Karlova koruna) na počest svého zakladatele. Hrad byl strategicky umístěn na buližníkovém vrchu dosahujícím výšky 567 metrů ve Švihovské vrchovině. Jeho primární funkcí byla ochrana důležitých obchodních cest vedoucích z Plzně do jižních a západních Čech.

Stavba probíhala pravděpodobně podle plánů Michala Parléře, bratra slavnějšího Petra Parléře. Radyně se stala dominantou kraje a symbolem královské moci v regionu. Správci hradu, zvaní purkrabí, dohlíželi na okolní území a vybírali poplatky od procházejících kupců.

S tímto hradem jsou spojeny významné osobnosti

První známou osobností spojenou s hradem byl purkrabí Zdislav Chlup, kterého dosadil sám Karel IV. Po smrti císaře měnil hrad majitele - patřil postupně rodu Kokořovců z Kokořova, později Šternberkům a také Černínům z Chudenic. V pozdějších stoletích přešel do vlastnictví Valdštejnů, kteří však o hrad nejevili příliš zájem. Postupem času začal chátrat a měnil se ve zříceninu, kterou známe dnes.

K hradu se váže také pověst o Radoušovi, strašidelném obrovi, který podle lidových vyprávění dal hradu jméno. Tato legenda dodává místu tajemnou atmosféru a přitahuje návštěvníky toužící po poznání místních pověstí. Hrad Radyně není jen historickou památkou, ale i místem opředeným tajemnými příběhy a kulturním bohatstvím, které nabízí modernímu návštěvníkovi mnoho zážitků.

Foto: Freepik

Pověsti a legendy Radyně jsou velmi zajímavé

Kolem hradu Radyně se točí mnoho zajímavých pověstí a bájí, které dodávají místu tajemnou atmosféru. Nejznámější je legenda o rytíři Radoušovi, který podle vyprávění strašil v okolí hradu. Další pověsti se vážou k původnímu jménu hradu - Karlskrone. Tento název dostal po svém staviteli, králi Karlu IV., ačkoliv se toto pojmenování mezi lidmi příliš neujalo.

V hradních komnatách můžete nalézt pohádkovou expozici, která tyto pověsti přibližuje i nejmenším návštěvníkům. Výstava zahrnuje umělecká ztvárnění místních legend a historických událostí spojených s hradem. Dnes je Radyně zříceninou, která je celoročně přístupná veřejnosti a nabízí jedinečný kulturní zážitek. U hradu najdete pohodlné parkoviště, což usnadňuje návštěvu rodinám s dětmi i starším lidem.

Z vrcholu věže se naskýtá impozantní výhled na okolní krajinu, který je sám o sobě důvodem k návštěvě. Za jasného počasí lze dohlédnout až na vrcholky Šumavy. Interiér hradu ukrývá expozici středověkých erbů a historických artefaktů. Jako kulturní památka je Radyně dějištěm řady akcí – od historických slavností až po noční prohlídky. Milovníci fotografie ocení romantické kulisy zříceniny hradu, které poskytují dokonalé pozadí pro umělecké i památeční snímky v každém ročním období.

Kam dál

Předchozí

Následující