
Česko hlásí stejnou nezaměstnanost jako v květnu. Skončí v létě bez práce rekordní počet lidí?
Vstupte do léta s čerstvými čísly z trhu práce! Přestože nabídka brigád a částečných úvazků roste, nezaměstnanost v Česku se už několik měsíců drží na stejné úrovni. Jaké trendy ovládají český pracovní trh a kde hledat šanci na letní práci? Čtěte dál a dozvíte se vše, co potřebujete vědět.
Foto: Depositphotos.com
Červnový trh práce v České republice připomíná klidnou hladinu – nezaměstnanost zůstává na 4,2 procentech, stejně jako v květnu. Ke konci minulého měsíce evidoval úřad práce bez práce zhruba 315 tisíc lidí, což je o něco méně než před měsícem. Na druhou stranu počet volných pracovních míst vzrostl o více než dva tisíce a blíží se ke stovce tisíc, což ukazuje, že firmy stále shánějí nové lidi, i když s určitou opatrností.
Meziročně je ale situace trochu jiná – nezaměstnaných je o více než 42 tisíc víc než před rokem, což naznačuje, že ekonomická nejistota je stále patrná. Česká republika si i přes tyto čísla drží pozici jednoho z evropských lídrů v nízké nezaměstnanosti. Přestože se do pracovního procesu každé léto zapojují tisíce sezonních brigádníků, celková míra nezaměstnanosti se téměř nehýbe.
Nezaměstnanost v ČR se nehýbe
O to zajímavější je, že nabídka pracovních míst dál roste, což je trend, který můžeme sledovat už několik měsíců napříč celou zemí i jednotlivými regiony. Když se podíváme na mapu krajů, nejlépe je na tom stále Praha, kde nezaměstnanost dosahuje jen 3,2 procenta. Naopak nejvyšší číslo hlásí Ústecký kraj, kde je bez práce 6,5 procenta lidí. Mezi měsíci květnem a červnem se situace výrazně měnila jen v Praze, kde nezaměstnanost mírně stoupla, a v Karlovarském kraji, kde naopak klesla.
V ostatních regionech se čísla prakticky nezměnila. Ve srovnání s loňským rokem je ale patrný nárůst nezaměstnanosti hlavně v Karlovarském a Libereckém kraji, kde se zvýšila o téměř celý procentní bod, a v Moravskoslezském kraji, kde stoupla o 0,8 procentního bodu. Pokud budeme hledat největší rozdíly mezi okresy, nejhůře je na tom tradičně Mostecko, kde míra nezaměstnanosti přesahuje devět procent, a podobně na tom je i Karvinsko.

Česko hlásí stejnou nezaměstnanost jako v květnu
Naopak velmi nízkou nezaměstnanost, tedy pod třemi procenty, hlásí okresy jako Praha-východ, Praha-západ, Rychnov nad Kněžnou, Pelhřimov, Benešov, Zlín, Jičín a Ústí nad Orlicí. Léto je obdobím, kdy nabídka pracovních míst tradičně ožívá – především v logistice, pohostinství a stavebnictví. Firmy ale zůstávají ostražité a častěji než dřív nabízejí částečné úvazky, brigády nebo dohody o provedení práce. To ukazuje, že sice reagují na sezonní poptávku, ale zároveň si dávají pozor na možné ekonomické výkyvy.
Pro ty, kdo hledají práci, je proto klíčové být flexibilní a nebát se rekvalifikace nebo stěhování za prací, zejména do regionů, kde je nabídka větší a konkurence menší. Zástupci trhu práce upozorňují, že je důležité podporovat vzdělávání a propojování nabídky s poptávkou, hlavně v oblastech s vyšší nezaměstnaností. Zároveň je potřeba zaměstnavatele informovat o aktuálních změnách v legislativě, které se týkají flexibilních forem zaměstnávání a nových povinností vůči zaměstnancům.
Také letos platí, že brigády už dávno nejsou jen výsadou studentů nebo prázdninového období. Poptávka po brigádnících je celoroční a v létě navíc roste až o pětinu, což je dáno čerpáním dovolených kmenových zaměstnanců a rozšířením služeb například v turistických destinacích. Pokud chcete využít letní sezonu na maximum, není třeba váhat – nabídka práce je tu, jen je třeba být připravený a aktivní
Mohlo by vás zajímat

Stát mi spočítal, co si zasloužím. Po 42 letech práce jsem se dočkala směšného důchodu

Úřad práce zavádí nový systém. Nezaměstnané rozřadí do kategorií, lidé se bojí o budoucnost

Letuška prozradila, jaký je její plat. Až uvidíte tu částku, spadne vám z toho brada
