Život cestovatele

11. 7. 2025

Michaela Hanelová

Česká republika

Tohle v letadle raději nedělejte: Nový trend mezi českými turisty už úřady nenechají bez trestu

Chystáte se letět na dovolenou? Pokud patříte mezi ty, kteří už při dosednutí letadla loví kufr z přihrádky a tlačíte se do uličky, zbystřete! V Turecku teď mohou za takové chování přijít nepříjemné následky a nejsou to jen zamračené pohledy spolucestujících.

Foto: Depositphotos.com

Letní sezóna je v plném tempu a tisíce lidí míří k moři právě letadlem. Kdo už někdy letěl, moc dobře ví, že po přistání se v kabině rozpoutá malý závod. Letoun ještě ani nestojí na parkovišti a někteří cestující už se tlačí v uličce, aby co nejdřív vytáhli svá zavazadla z horních polic. Na první pohled to vypadá jako neškodné chování, ale realita je jiná.

Stačí jen prudké brzdění nebo neočekávaný manévr na ranveji a z běžného vstávání se může stát riziková situace, která může skončit i zraněním. Přesto se řada lidí i přes varování podobným způsobem chová. Problémem není jen bezpečnost, ale také plynulost výstupu z letadla. Když se lidé začnou vracet do uličky příliš brzy, často vznikají zbytečné tlačenice a fronty, které se nehýbou.

Jeden zlozvyk v letadle už úřady nehodlají tolerovat

Pokud tedy nemáte připojovací let, nemá smysl spěchat. Ucpaná ulička situaci jen zhoršuje a zdržuje všechny okolo, zvlášť když někdo sedí u okénka a musí se kvůli ostatním složitě prodírat ven. Ideální by bylo, kdyby lidé vystupovali postupně – nejdřív ti z předních řad a pak až ti za nimi.

Letecké společnosti si tento problém uvědomují a některé už začaly jednat. Jedna z prvních, která zavedla přísnější pravidla, je turecká národní letecká společnost. Před každým letem letušky pečlivě informují cestující o tom, co je během letu zakázáno a jaké pokyny je třeba dodržovat.

Pokuta místo dovolené? Jeden zlozvyk v letadle už úřady nehodlají tolerovat. Foto: Depositphotos.com

Kromě tradičních zákazů, jako je kouření nebo používání elektronických cigaret, přibyl nově i zákaz vstávání ze sedadel a odepínání bezpečnostních pásů dříve, než letadlo úplně zastaví a kontrolka pásů zhasne. Tato pravidla jsou v souladu s novými nařízeními, která platí od května letošního roku.

Pokud někdo toto nařízení poruší, nemusí se těšit jen na pokárání. Hrozí mu finanční postih. Přesná výše pokuty nebyla oficiálně zveřejněna, ale podle některých zdrojů se může pohybovat kolem 1500 korun za přestupek. Pokuta však nebude udělena přímo na palubě – pokud si letušky všimnou, že někdo pravidla porušil, mohou ho nahlásit úřadu civilního letectví, který se o celou věc postará.

Turisté v šoku: Za běžnou věc v letadle nově hrozí vysoká pokuta. Kdo je v ohrožení? Foto: Depositphotos.com

Za tento zvyk v letadle můžete zaplatit víc, než čekáte

Řada cestujících si myslí, že včasné vstávání je neškodné a že jim pomůže rychleji opustit letadlo. Opak je ale pravdou. Předčasná aktivita nejenže může vést k nepříjemným situacím, ale také zvyšuje riziko zranění v případě neočekávané události na zemi. Navíc čím více lidí se snaží vstát najednou, tím větší chaos v kabině vzniká a výstup se může protáhnout ještě více.

Kromě bezpečnostních důvodů má nové nařízení i praktický rozměr. Umožňuje letuškám lépe kontrolovat pohyb cestujících a zajišťuje, že výstup z letadla proběhne bezpečně a plynule. V některých zemích už podobná pravidla platí, ale v Turecku jsou teď mnohem přísnější a důsledněji vymáhaná.

Podle dostupných informací už turecké aerolinky aktualizovaly své bezpečnostní pokyny a každý let začíná výstrahou, že porušení pravidel bude mít následky. Pokud se chystáte letět do Turecka nebo s tureckou společností, mějte na paměti, že klidné posezení až do vypnutí kontrolky pásů je teď více než jen doporučení. Je to povinnost, za jejíž nedodržení můžete zaplatit.

Kam dál

Předchozí

Následující