
Místo moře volí letos Češi kemp u jezera. Na Slovensku objevili místo, které jim vyrazilo dech
Pamatujete si, jak jsme si ještě před pár lety neuměli představit dovolenou bez hotelové snídaně, rušné promenády a chlazeného drinku na chorvatské pláži? Kolik z nás by dnes s chutí vyměnilo tenhle stereotyp za vůni borovic, ticho slovenské přírody a jednoduché pohodlí karavanu s výhledem na Liptovskou Maru nebo klidnou hladinu Oravy? Je zvláštní, jak rychle se naše cestovatelské sny mění – a letos to vidíme naplno.
Foto: Depositphotos.com
Camping a karavaning už dávno nejsou jen retro zážitky na pár dní, ale častější volbou i pro rodiny, které ještě loni bydlily výhradně v apartmánech v Chorvatsku. Letos zjišťujeme, že dovolená v kempu u slovenských jezer nabízí víc svobody, soukromí a překvapivě i komfortu, než jsme čekali. Stačí si vybrat správné místo, připravit pár drobností navíc a získáme zážitky, na které budeme vzpomínat déle než na šestý hotelový bufet.
Češi míří do kempu u slovenských jezer
Rostoucí ceny v Chorvatsku, zavedení eura i silnější zájem o přírodu nás táhnou jinam. Slovenská jezera nabízejí čistou vodu, kratší cestu autem a méně turistů. Už nejsme ochotní platit vysoké částky za pobyt u moře, když v srdci Slovenska najdeme klid i krásné pláže. Navíc nás láká pestřejší program – rádi kombinujeme vodní sporty, cyklistiku a pěší výlety. Jezera mají výbornou infrastrukturu, čisté kempy a mnohdy lepší rodinné zázemí než přeplněné destinace. Za pozornost stojí i nižší ceny za nocleh oproti západní Evropě.
V posledních letech vnímáme silné znovuobjevení karavaningu. Stačí projít ráno po kempu u Liptovské Mary a vidíme rodiny se starými škodovkami a dokonce i retro stany, jaké známe z dětství. Kempování pro nás znamená svobodu i úsporu peněz. Podle zahraničních zkušeností je na vzestupu trend glampingu – tedy komfortního kempování v luxusních stanech s vlastním zázemím.
Skrytá místa u slovenských jezer, která vás překvapí
Začněme tím nejdůležitějším: pohodlí na cestách. Ve Skandinávii a Alpách je standardem důkladně promyslet trasu a nebát se menších, méně známých kempů – často nabízejí lepší služby a více klidu než velká střediska. Rozhodujícím faktorem je příprava. Před cestou vždy kontrolujeme elektřinu, vodu i zásoby plynu.

Čeští karavanisté stále častěji jezdí podle norského vzoru — tamní rodiny si sebou vozí i skládací kola pro krátké výlety do okolí. Vyplatí se také investovat do solární nabíječky a mít s sebou malou powerbanku. Pokud se nebojíme improvizace, v noci často objevíme nejhezčí místa právě mimo oficiální kempy. Při cestě k Liptovské Maře to platí dvojnásobně.
Liptovská Mara není jen o přeplněných plážích. Zkuste ráno vyrazit na západní břeh – doporučujeme tiché zátoky poblíž Liptovského Trnovce, kde se dá v klidu posedět i rybařit. Pokud hledáme klid, vyhněte se hlavní sezoně a zkuste kempy přímo u vody, například Mara Camping Liptovský Trnovec, kde najdeme i skryté zákoutí. Na Oravě nás láká malý poloostrov Slanická Osada s kostelíkem na ostrůvku. V okolí je spousta pláží, které znají jen místní, a vyrazit lze i na krátkou túru do Roháčů.
Mohlo by vás zajímat

Tato slovenská vesnička vypadá jako z pohádky. Češi o ní moc neví, ale cizinci se tam hrnou

Termální voda má na tomto místě 76 stupňů a ceny jsou tu směšně nízké

Podhájska: Termální koupaliště s léčivou vodou i relaxačními bazény
