Život cestovatele

23. 7. 2025

Michaela Hanelová

Evropa

Letištní kontrola je přísnější než kdy dřív. Češi riskují svobodu kvůli jednomu častému omylu

Letní dovolená znamená pro mnoho Čechů vytoužený odpočinek a zážitky. Právě cestování je ale letos i zdrojem nečekaných problémů – zcela banální suvenýry jako kameny, písek nebo mušle vás můžou připravit o peníze i bezstarostný návrat domů. Zvlášť v oblíbených evropských destinacích letos platí přísná pravidla, jejichž porušení se nevyplácí.

Foto: Depositphotos.com

Naprostá většina letních destinací v Evropě i mimo ni má zákaz vývozu suvenýrů upravený mezinárodní úmluvou CITES a doplňkovými nařízeními v národní legislativě. Klíčovou zásadou je zákaz obchodování s ohroženými druhy živočichů a rostlin a výrobků z nich. Turistům proto hrozí nemilé komplikace u běžných přírodních materiálů, které jsou často považovány za „nevinné“ upomínky.

Ve státech Evropské unie platí jasná pravidla, ale i některé regionální zákony: dovézt lze suvenýr určený čistě pro osobní potřebu, nesmí jít o chráněné druhy, a musejí být součástí zavazadla cestujícího. Některé státy ale výrazně zpřísnily, například v Chorvatsku je zákaz sběru písku, mušlí i kamenů plošný a jeho porušení znamená pokutu až v řádech stovek eur.

Na letištích zavedli celníci přísné kontroly

Itálie má podobný režim, například na Sardinii se pokuty za sběr bílého písku nebo mušlí běžně udělují. Francie i Portugalsko zase zpřísnily zákaz odvozu některých mořských živočichů včetně korálů a mořských koníků. Velmi přísnou kontrolu zavedla i Austrálie. Vývoz živých zvířat i částí mrtvých, tvrdých korálů a mnoha druhů lastur je v celé zemi zakázán.

Porušení těchto pravidel může skončit až vězením a pokuty dosahují astronomických částek. Podobně striktní postup zavedly v posledních letech i Spojené státy. Zejména pírka tažných ptáků jsou považována za přísně chráněné, a tak suvenýry typu indiánské čelenky nebo výrobky z peří zcela v kufru vynechejte. Ani Asie laxnost netoleruje.

Například Filipíny nebo Thajsko přísně zakazují vývoz mušlí a korálů, v Indii riskujete, pokud u vás celníci najdou výrobky z želvích krunýřů či ohrožené vlny tibetské antilopy (tzv. šála shahtooh). Indonésie navíc v posledních letech zakazuje i vývoz orchidejí a dalších vzácných rostlin. V karibské oblasti platí zákaz vývozu orchidejí, kaktusů i většiny mořských produktů prakticky ve všech státech. A cestovatelé do Afriky musí být obezřetní dvojnásob.

Pokuta je jen začátek. Češi na letištích nevěří vlastním uším, hrozí dokonce i vězení. Foto: Depositphotos.com

V některé destinaci vám hrozí pokuta i vězení

Výrobky ze slonoviny už jsou po léta striktně zakázané, stejně jako vyvážení původních rostlin nebo živočichů z rezervací. Tanzanie má jeden z nejtvrdších režimů vůbec – na vývoz přírodnin a výrobků z volně žijících zvířat potřebujete speciální povolení, jinak riskujete nejen zabavení, ale i trestní stíhání. Zároveň platí, že dovoz některých suvenýrů může být problematický i v České republice.

Celníci je při náhodné i cílené kontrole bez milosti zabaví a udělují pokuty až do výše 1,5 milionu korun. Přitom mnoho turistů pravidla vůbec nezná a domnívá se, že menší památkové množství je v pořádku. Taková neznalost ale neomlouvá a na letištích přibývá případů lidí, kteří se kvůli zapomenutému kamínku nebo suvenýru z mořské vody dostali do potíží.

Tip pro cestovatele: Pokud si nejste jisti, vždy si před odjezdem ověřte konkrétní pravidla pro destinaci – zejména na stránkách místních ambasád nebo u specializovaných institucí na ochranu přírody. Vyplatí se také vybírat suvenýry, které s přírodou nijak nesouvisejí. A při návratu do Česka můžete projít proclením a risk u nejasných suvenýrů eliminovat. I když kontrola nemusí být stoprocentní, u pokut i konfiskací zde platí nulová tolerance.

Zdroj: newtravel.cz, finance.cz, novinky.cz, cs.wikipedia.org, radynacestu.cz

Kam dál

Předchozí

Následující